Потекла прва кајсијевача литар, 1000 динара 


Todorović za osam godina asfaltirao 500 km lokalnih puteva, evo šta je još planirao              Danas je Velika subota, drugi dan hrišćanske žalosti posle Velikog petka              U Srbiji danas oblačno, ponegde kiša i pljuskovi, a popodne prestanak padavina.              Gradonačelnik Čačka Milun Todorović posetio Mz Ključ              Za lokalne izbore u Čačku pod rednim brojem 2 izborna lista advokata Ivana Ćalovića              Na Zlatiboru se traži krevet više              Predsednik Aleksandar Vučić i premijer Miloš Vučević položili su cveće i zapalili sveće na spomenik ubijenima u Malom Orašju I Duboni              Rekonstrukcija gradskog trga u Čačku polako ulazi u završnu fazu              Pokret ,,Mi snaga naroda,, prof.dr.Branimir Nestorović prikuplja potpise podrške u Čačku             

 
Потекла прва кајсијевача литар, 1000 динара
Trenutno na sajtu: 487       |       Podeli:
06.08.2018 | 0 коментар(а)



Топола – У селу Загорица ових дана увелико ради „весела машина“. Домаћа ракија одувек је била прави српски бренд, а још ако је изашла из

домаћег казана мора јој се одати посебно признање. Управо такву праву, домаћу, пече наш домаћин Драган Јовановић.

„Ове године код нас није родила кајсија, па смо воће  куповали од неких људи из Груже. Мој пријатељ ми увек у овоме помаже све радимо заједно и произведене количине делимо. Кајсија је специфична и тражи мало више труда од шљиве, вишње, крушке. Први корак је одвајање коштице из воћа, затим убацивање воћа у каце у којима ће ферментирати (превирати), узима се узорак од воћа из каце и носи на анализу да бисмо установили колико процената шећера садржи воће односно  колико је потребно додати. Кад је врење додаје се потребна количина шећера, ферментација уобичајено траје око три недеље и после тога приступамо печењу ракије“, објашњава поступак Јовановић.

Бурићи са кајсијом, фото: Драган Јовановић

Сваке године  се у овом домаћинству испече од 300 до 400 литара кајсијеваче, а како домаћин каже квалитетну кајсијевачу није проблем продати.

„Цена по литру је 1000 динара. Потражња је прилично добра. Купују људи за личне потребе, власници угоститељских објеката. Шаљемо за Црну Гору, Хрватску, на Златибор. Код нас нам мало прави проблем вештачки произведена ракија од алкохола уз додавање вештачких арома која реално може да се понуди по 50 одсто  нижој цени“, истиче Јовановић.

Казани за време печења ракије, фото: Драган Јовановић

Јовановић додаје да је тешко некоме ко се не бави производњом ракије да разликује праву домаћу од вештачки произведене ракије.

„Опасно су се изверзирали ови што производе уз помоћ епрувете а не казана. У мом домаћинству се ракија пече већ генерацијама уназад, пекао је прадеда, деда, отац сада ја а наследиће и мој син. Печемо од шљиве, вишње, кајсије, дуње, грожђа, крушке, јабуке. Справљамо и мастику, ораховачу и медовачу. Управо због тога што се овај посао генерацијама изводи у нашем дворишту, наша ракија је права домаћа. Бројни задовољни купци су доказ тога и хвала Богу сваке године их је све више“, закључује Јовановић.

ГЗС/ ТопПрес

Бурићи са ракијом, фото: Драган Јовановић

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.238.879 посета
Тренутно на сајту: 488 посетилац(a)