За његову градњу локална самоуправа је издвојила три милиона евра а 1,5 милиона је обезбеђено донацијом Владе Словеније преко њиховог Центра за међународну сарадњу и развој Укупна вредност пројекта је 4,5 милиона евра.
Поред представника општине Чајетина свечаном отварању присуствовао је и амбасадор Републике Словеније, представници Центра за међународну сарадњу Републике Словеније и представници партнерске фирме Хидроинжењеринг.
„Ово је једна у низу капиталних инвестиција општине Чајетина која је успешно завршена и пуштена у рад. Постројење ће од сада пречишћавати отпадне воде, које ће из постројења даље ка Дринском сливу тећи чисте. Постројење има огроман значај за општину Чајетина, за Златибор као и за Србију јер има за циљ да све отпадне воде преради и да у реку Обудовицу испусти чисту воду. Река Обудовица се улива у Црни Рзав, а он у Дрину тако да ће цео тај слив бити заштићен. Посебно је важно нагласити да ће подземне и друге воде које теку у близини бити у потпуности заштићене“, рекао је директор ЈКП „Водовод Златибор“.
Постројење за прераду отпадних вода једно је од најсавременијих у овом делу Европе, а томе доприноси и најсавременија, аутоматизована трафо-станица која је постављена у кругу постројења.
"Заузима мали простор, једноставна је и лака за монтажу. Трафостанице на терен долазе потпуно префабриковане, испитане и спремне за инсталацију, а у једном дану се завршавају сви радови на уградњи и пуштању трафостанице. Уз мале димензије објекта и лако уклапање у животну средину, омогућен је безбедан приступ појединим деловима опреме и једноставност руковања. Трафостаница је аутоматизована, даљински управљива и њоме се манипулише споља. Овај стандардизовани типски тестиран производ омогућава једноставно, оптимално и безбедно коришћење мреже, док управљиви систем обезбеђује стабилну мрежу и биланс између потрошње и производње", рекао је Филип Пауновић из чачнске компаније Тами Даф који су били ангажовани на постављању ове трафо-станице.
Ово је један од најважнијих подухвата општине Чајетина и корак ближе циљу да постане прва еколошка општина. Пуштање у рад Постројења за пречишћавање отпадних вода незаобилазна је карика у очувању животне средине планине која је добила статус Парка природе, али и туристички најпосећеније дестинације Србије.
„Приоритети су нам да ширимо водоводну и канализациону мрежу на Златибору и да одржавамо постојећу како на Златибору тако и у Чајетини и трудимо се да то радимо равномерно. Јер у појединим тренуцима ми имамо око 50.000 гостију и сви морају бити услужени,” рекли су у овој општини.
Тренутно на систему ЈКП водовод „Златибор” има око 12.500 корисника.
ГЗС / РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.