Програми су намењени развоју иновативних технологија, производа и услуга са тржишном применом и великим потенцијалом за комерцијализацију. Сврха је обезбеђивање директне финансијске помоћи предузећима у Србији за развој иновативних услуга, процеса и производа са тржишним потенцијалом у износу до 80.000 евра односно до 300.000 евра. Укупан буџет за ова два програма у 2018. години износи 400 милиона динара.
Помоћник министра за технолошки развој, трансфер технологија и иновациони систем у Министарству просвете, науке и технолошког развоја Саша Лазовић рекао је да је Фонд за иновациону делатнот објавио јавни позив за програм подршке.
„Програм раног развоја намењен је младим предузећима, односно старт ап компанијама како их данас називамо. Путем овог програма ове компаније могу добити и до 80.000 евра бесповратних средстава. Путем програма суфинансирања иновација, микро мала и средња предузећа, без обзира на своју старост могу добити и до 300.000 евра. Оно што је заједничко за оба пројекта је да оригиналне идеје морају имати тржишни потенцијал, односно да се кроз ове пројекте мора развити одређени производ, технологија или услуга која ће бити препозната на тржишту”, рекао је Лазовић.
Директор Фонда за иновациону делатност Иван Ракоњац, фото: ГЗС
Директор Фонда за иновациону делатност Иван Ракоњац наводи да је расподела људских потенцијала у сваком крају света иста.
„Оно што је наш посао је да обезбедимо да паметне идеје од наших људи дођу до тржишта и да иновације које људи смисле буду корисне другим члановима друштва”, наводи Ракоњац.
Заменик градоначелника Милица Дачић наводи да је циљ локалне самоуправе да покажу чачанским привредницима које су њихове могућности и како могу да аплицирају за нека средства, и како да то и реализују.
Заменик градоначелника Милица Дачић, фото: ГЗС
Позив за достављање пријава иновативних пројеката отворен је од 2. априла до 1. јуна 2018. до 15 часова.
Иначе, подсећања ради прошле године за ове програме је било велико интересовање о чему говори податак да је у односу на јавни позив из 2013. пријава била више за 66,9 одсто. Резултати су 25 иновативних пројеката у укупном износу 2,45 милиона евра. Значај ова два програма показала су финансирана предузећа у претходном периоду, у којима данас ради више од 480 углавном висококвалификованих радника и чији приходи су порасли за више од 160 одсто, док им је извоз порастао више од девет пута.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.