из едукативне роботике које се одржава 14. и 15. децембра. Драгица, Андреј и Лука ученици ОШ „Краљ Петар Други" браниће боје наше земље. Спремали су се и вежбали месец дана, како би стали раме уз раме са још 10 хиљада такмичара који ће стићи из педесет светских држава.
„Ово је велики изазов за нас и непоновљиво искуство. Даћемо свој максимум да остваримо што бољи резултат", рекла је Драгица Гавриловић ученица осмог разреда и једина девојчица у тиму.
Андреј, Драгица и Лука браниће боје Србије у далекој Кини
Иако још увек изузетно млади, поносни су на свој успех и чињеницу да ће у далекој Кини представљати своју школу, град и Србију. Роботику воле већ неколико година, па им додатни часови не падају тешко. На државном такмичењу убедљиво су победили и тако себи обезбедили карту за Шангај.
„Брзина, прецизност и логичко размишљање су најважнији. Наш задатак ће бити да у задатом временском року испрограмирамо и покренемо робота који ће проћи све препреке без грешке. То је крајњи циљ, да несметано прође од почетне до задње тачке. Иако можда звучи једноставно, није нимало лако, а конкуренција ће бити изузетно јака", каже Лука Мајкић.
Горан Бојовић, наставник информатике
имски дух и заједнички циљ најбитнији су за успех овог српског информатичког тројца, а свако има свој задатак. Док Драгица програмира, два дечака њену замисао спроводе у дело - склапају препреке и наставке за роботе.
„Добили смо универзалну шему на којој су се припремали и остали такмичари. Све задатке смо прешли, трудили смо се и напорно вежбали и надам се да ћемо добро проћи у Шангају. Очекујем да наш робот пређе задате препреке без проблема", нагласио је Андреј Стевановић, трећи члан тима, ученик шестог разреда баш као и његов саборац Лука.
Таленат ових основаца је неоспоран без обзира на резултат који оставаре на такмичењу у Кини. Сво троје кажу да је роботика њихова будућност и да ће за 20 година бити успешни програмери у Србији.
Универзална шема и опрема на којој су вежбали стигла из Кине
„Нема сумње да ћемо имати праве стручњаке за роботику. Деца су данас доста информатички образованија и заинтересовани су да науче како све то функционише. Понекад се дешава да у петом разреду ђаци одлично рукују смарт телефонима, а да са рачунарима нису имали никаквог додира, мађутим врло брзо се прилагоде јер живимо и таквом времену где је познавање рада на рачунару неопходно", рекао је Горан Бојовић, наставник информатике који је са ђацима отпутовао на ово светско такмичење.
Пут у Кину финансирала је Фондација "Заједно за младе - проф. др Даница Грујичић", чији чланови су неколико месеци прикупљали средства како би талентовани ученици учествовали на такмичењу светских размера.
РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.