предстојећу сезону која почиње 15. априла, изјавио је данас начелник Центра за одбрану од града при РХМЗ, Зоран Бабић.
Према његовим речима, свака станица, а њих је око 1.400 у Србији, требало би да има у просеку 12 противградних ракета. Тренутно их свака станица има у просеку пет.
Он каже да од 198 локалних самоуправа у Србији, између 40 и 60 издваја средства за куповину додатних противградних ракета
"Прошле године на подручју Србије, исплаљено је више од 7.000 ракета, односно 5,5 ракета по станици. Непостоји та равномерност по питању развоја градоносних облака. Управо овај део Србије, долина Западне Мораве, почев од Дрине је део са највећом честином градоносних облака и овде се најчешће дејствује. Радарски центар Ужице је на свом подручју које покрива, од Бајине Баште, преко Ужица, Косјерића, Ариља до Чачка, прошле године градоносне облаке засејавао 29 дана", објашњава Бабић.
Фото: Глас западне Србије
Бабић каже да је у току постављање аутоматских лансирних система, додајући да је од планираних 30, до сада постављено њих 12.
"РХМЗ није учествовао финансијски у том пројекту, ми га подржавамо стручно. Трудимо се да те системе поставимо на оним територијама које нису добро покривене мрежом станица, јер је основна њихова функција да раде без људске посаде. Он се постављају на подручју Радарских центара Крушевац, Букуља, Ужице и део на подручју центра Сјеница, како би смо из више углова видели како ће то функционисати", истакао је Бабић.
Говорећи о производњи противградних станица, он каже да лиценцу тренутно имају компаније Трајал, Крушик, Полиестер.
"Компанија Слобода из Чачка је ту лиценцу изгубила па смо прошле године били принуђени да нешто више од 100 ракета повучемо и брзински их заменимо ракетама из Трајала. На компанији Слобода је да се поново избори за ту лиценцу. Њихове ракате прилико нашег дејства су имале изузетне резултате, нисмо забележили ниједу неисправност", навео је Бабић.
Према његовим речима, сваки стрелац ће од државе и ове године месечно добијати 4.000 динара. Птотивградна сезона траје шест месеци, од 15. априла до 15. октобра.
Заменик градоначелника Чачка Радош Павловић, рекао је да на подручју Чачка постоји 25 противградних станица, на којима је ангажовано 50 стрелаца.
Он каже да је локална самоуправа ове године издвојила више средстава него лане, односно пет и по милиона динара.
"Од претходне сезоне је остало противградних ракета, тако да предстојећу сезону дочекујемо са 6,8 ракета по станици. Очекујемо да ћемо после набавке ракета с наше стране, али и од стране РХМЗ, свака страница на подручју Чачка имати у просеку 20 ракета по станици", истакао је Павловић.
Фото: Глас западне Србије
Павловић је рекао да је циљ да противградна сезона буде успешна, функционална, у заштити пољопривредних усева и материјалних добара града.
"Излазимо у сусрет стрелцима, поред дела који добијалу од РХМЗ, град Чачак их је финансирао, у виду награде са око 55.000 динара по стрелцу за једну сезону. Прошле године смо им делили чизме и кабанице и још нека друга средства. За гориво смо такође издвојили 300.000 динара, тако да ће и трошкови превоза бити обезбеђени за стрелце, у зависности од тога колико је станица удаљена од њихове куће", закључио је Павловић.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.