Лепосавић: Опада производња малина у Чилеу због високих температура 


Vučić na CNN o krizi na Kosovu: Srbija želi stabilnost u regionu, ne treba nam eskalacija, treba nam mir              I prvi junski dan oblačan sa lokalnim pljuskovima              Tri dana trajala potraga za beguncem - ilegalno prešao granicu a drogu sakrio u napušten objekat kod Bistrice              Prosečne plate u zapadnoj Srbiji oko republičkog proseka: Najviša u Lučanima, najniža u Ivanjici              Od danas javni poziv za subvencije za autohtone rase              Kablarci mole ekologe da im ne ruše budućnost: Uvek smo znali šta je za nas dobro, ne treba nam vaša „briga”, već država koja će da ispravi vekovnu nepravdu prema našem kraju              Muzički festival PRiČA od 15. do 18. juna             

 




Лепосавић: Опада производња малина у Чилеу због високих температура
14.01.2020 | 0 коментар(а)



Чачак - Произвођачи малина у Чилеу ових дана се суочавају са веома неповољним временским

условима, каже за РИНУ др Александар Лепосавић, водећи српски стручњак за ову воћну врсту. До ових сазнања, наш стручњак је дошао у директној комуникацији са председником светске организације произвођача и прерађивача малине (IRO), Антонијом Домингезом из Чилеа и Мариом Гарсесом из компаније „Комфрут” која је у тој држави између Анда и Пацифика без премца по извозу смрзнутог воћа.

„Високе температуре праћене ниском влажношћу ваздуха овог лета, Чиле је земља јужне хемисфере, са каквом се Чилеанци до сада нису сусретали изазивају нагло скраћење периода бербе и смањују принос малине али и другог воћа. То представља посебан проблем произвођачима који немају довољно воде за заливање”, казао је др Лепосавић за агенцију РИНА.

др Александар Лепосавић у Чилеу, фото: Приватна архива

Берба првог рода најзаступљеније сорте у овој земљи, сорте херитиџ, веома кратко је трајала и убрано је сасвим мало плодова. То је проузроковало раст цена сировине за 30 процената по килограму.

„Берба друге по заступљености, сорте микер је такође кратко трајала, због чега је и цена у набавци килограма ове сорте код произвођача била виша за 35 процената.

Тренутно је у овој латиноамеричкој земљи сезона цветања и припреме за други род сорте херитиџ, али ако овакви временски услови потрају, у Чилеу ће се и ове године наставити тенденција пада производње уз истовремени раст цена на тржишту.

Чиле је, заједно са Србијом, последњих деценија међу највећим произвођачима и извозницима малина у свету.

 

РИНА / ГЗС








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


maline cile proizvodnja aleksandar leposavic

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 142.561.892 посета
Тренутно на сајту: 277 посетилац(a)