продаје по 24 динара по килограму, накупци за другу класу узимају за највише 15 динара, док за прерађивачку индустрију килограм јабука кошта само четири динара. Велика количина овог воћа остала је и у хладњачама, јер воћари немају коме да је продају.
Војкан Томић из Миоковаца рекао је за агенцију РИНА још увек није успео да прода прошлогодишњи принос јабука због јако ниске откупне цене.
,,Упркос томе што нас је прошле године уништио град и што је јабука је била градобитна, приноси су били пет вагона по хектару. Имам још 22 вагона која продајем по 15 динара, а оно што ту не продам завршиће у индустрији за четири динара”, рекао је Томић додајући да су воћари у неизвесности што се тиче ове године.
Војкан Томић, фото: РИНА
,,Не знам шта да очекујем, прошлогодишња јабука није продата, а ове године ћемо видети шта ће бити, изгледа да и ове године улазимо у минус. Остаће нам сандуци, извући ћемо за хемију, а зараде нема никакве. Пре две године индустрија је са откупном ценом излазила до 22 динара, а прошле је 4-5 динара, а сад је три динара. То није реална цена. Индустријска јабука не треба да буде испод 15 динара. Мислим да јабуку у Србији чекају тешки дани”, истиче Томић.
Према речима др Небојше Милошевића из Института за воћарство Чачак, кључни разлог због велике количине прошлогодишњих јабука које чекају своје купце је тај што многе хладњаче нису отворене, јер произвођачи чекају неку бољу цену.
Др Небојша Милошевић научни сарадник на Институту за воћарство, фото: РИНА
,,Велика је понуда јабука на домаћем, европском и светском тржишту што је резултирало јако ниском ценом. Произвођачи не желе да своје производе продају по тренутним ценама, чекају пораст”, изјавио је др Милошевић.
Он наводи да је за разлику од предходних година, раније почела фаза цветања која је проузрокована топлим и сувим временом.
,,Орезивање воћа је завршено пре месец дана, тако да јабука цвета раније него што је уобичајено. Тренутни радови су одржавање земљишта, а ускоро би требало да се почне са заштитом коју је препоручљиво радити у рано јутро или вече, јер тада има најмање ветра и температуре су оптималније за третирање”, истакао је Милошевић.
РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.