Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Ширимо дух дуалног образовања у Инмолду и немамо намеру да станемо

20/10/2020
image-gallery-item
Стипендисти средњих техничких школа и студенти враћају се у Инмолд и заснивају радни однос, Фото: ГЗС
Пожега - Дуално образовање у компанији Инмолд из Пожеге започето је 2011. године, а у редовима ове фирме је 35 стипендиста , ученика техничких школа

из Пожеге, Косјерића, Ужица и Прибоја. Сваки ученик ангажован је на практичној настави и од самог почетка има свој распоред, каже за ГЗС Томислав Милетић, ментор практичне наставе у фирми Инмолд пласт.

Томислав Милетић, ментор практичне наставе у фирми Инмолд пласт, Фото: ГЗС

„ Ученици су три дана седмично на пракси и добијају одговарајуће задатке на којима стичу вештине, компетенције и знање неопходно за будући рад након завршетка средње школе или факултета, у овој компанији. Ове године имамо пет стипендиста на техничким факултетима, пре свега мислим на Машински факултет у Београду, Машински факултет у Краљеву, а ту су и Висока пословно техничка школа у Ужицу , Виша техничка у Трстенику и буквално на свим  факултетима  са којима смо у додиру имамо стипендисте у њиховим редовима и та деца се са жаром и еланом враћају овде и стичу знања од својих старијих , будућих колега, врхунског тима инжењера поткованим огромним знањем и искуством који они несебично преносе младим стипендистима“, каже Томислав Милетић.

Након школовања, већина ученика запосли се у компанији у којој је стицала прва знања, Фото: ГЗС

Он додаје да већину слободног времена и ученици средњих школа проводе у компанији и раде на пројектима.

„ Један од пројеката био је алат за визире кога су направили стипендисти са Машинског факултета у Београду уз помоћ инжењера. Показали су огроман потенцијал и веома  смо поносни на њихово знање.  Са друге стрене, када је реч о ученицима средњих школа, они се труде да задовоље критеријуме који се траже у школском систему. Имамо два  ученика који су сада овде, по дуалном образовању који је на државном нивоу заживео од ове године, практично из тог система, два ученика, бравар и заваривач,а остали стипендисти , њих 33- троје су ученици са смера техничко компјутерско управљање, техничар мехатронике, електротехничар рачунара, оператер машинске обраде. Имамо потребу за свим тим кадровима јер живимо у ери дигитализације када то све треба рачунарски испратити , каже Милетић и додаје да се ускоро у Инмолду очекује још осам стипендиста из Техничке школе у Прибоју , завршних година,  који ће се стручно оспособити за рад  у овој компанији.

„ Ученици су завршна година смера техничар за компјутерско управљање и сигуран сам да ће троје одмах добити стално запослење у пословници у Прибоју“, додао је Милетић.

Фото: ГЗС

Од 350 запослених у компанији Инмолд, десет одсто  чине стипендисти фирме који су  радом укључени од 2011. године , тако да је то значајан показатељ да дуално образовање има смисла и да у овом програму сви заједно морају бити  упорни у размени искустава. У програм су укључени и ментори који су сада на Машинском факултету у Београду и свакодневно се врши електронска размена података и електронски извештај.

„Ученици имају обавезу да када дођу и када заврше са праксом у року од 24 сата пошаљу електронски извештај шта су радили и научили у току дана и морају да схвате да не могу да дођу да би се звало да су дошли ,а да нису ништа научили , тако да су у систем дуалног образовања прилично уходани“, закључује Томислав Милетић, ментор практичне наставе у фирми Инмолд пласт.

Прилог на тему дуалног образовања у пожешкој компанији Инмолд емитован на првом програму РТВ

 

ГЗС 

 

dualno obrazovanje inmold pozega miletic tomislav prakticna nastava jankovic goran srednja tehnick skola inmold inmoldplast

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar
Dodaj linkclose

Dodaj sliku

image-gallery
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika novinari

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.