које је тадаприпадало Дунавској бановини, Качерском срезу (данас околина Љига, који је основан 1929. године). Био је борац Четвртог Таковског пука шумадијске дивизије Другог позива. У Балканским ратовима добија чин наредника. Током 1914. године, на положају Мокра Гора у борби са Турцима, тешко је рањен у ногу, а седам месеци касније, таман опорављен, на положају Вардиште, у борби са Бугарима, рањен је и у другу ногу. Поново опорављен, помажући се штапом, са нашом војском прелази Албанију. Носилац је Карађорђеве звезде, Медаље Обилића, Ордена француске легије части и Медаље за хуманост.
Биста првог добровољног даваоца крви на Балкану, фото: Љиг Инфо
На предлог др Николе Крстића, хирурга из Београда и солунског борца, Будимир Гајић угледни трговац ракијом, отац шесторо деце, али и храбри борац на првој линији фронта у пољској болници у околини Солуна, крајем 1916. године као добровољац први се јавио и дао 500 ццм крви за непознатог рањеника. Следећег јутра одбио је понуђену поштеду и са својим саборцима одлази у нову борбу. Будимир је тада дао добровољно и бесплатно крв, а по овим највишим принципима хуманости се и данас у свету прикупља крв. Наиме, његова крв није примењена одмах, већ касније када је било потребно једном тешком рањенику као индиректна трансфузија – то јест на начин на који ми то и данас радимо. Овим су два наша велика претка , на почетку двадесетог века међу првима у свету , а први у Европи реализовали фантастичну замисао да крв чека пацијента, на понос нама, њиховим потомцима, за пример целом свету.
Будимир Гајић, први добровољни давалац крви на Балкану, фото: Љиг Инфо
Како би одали заслужену захвалност и признање овом изузетном човеку Црвени крст Љиг у сарадњи са локалном самоуправом 3. децембра 2006. године открио је спомен бисту у част Будимиру Гајићу. Обележавање стогодишњице првог добровољног давања крви у јуну 2016. године било је управо испред бисте овог хуманисте.
Биста првог добровољног даваоца крви на Балкану, фото: Љиг Инфо
Дати крв и спасити живот болесном и повређеном, кога не познајемо и нећемо без сумње никад упознати, најлепше је и најплеменитије дело које може испунити хумано биће.Будимирови наследници су такође, добровољни даваоци крви а љишки црвени крст на челу са Драганом Илић, секретаром бележи одличне резултате.
Љиг Инфо/ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.