грађанима ЕУ ограничити куповину пољопривредног земљишта у Србији.
Наводе да се тим законом спречава потпуна либерализација тржишта пољопривредним земљиштем, пре 1. септембра, када почињу да важе одредбе Споразума о стабилизацији и придруживању, којима се права грађана земаља ЕУ о куповини пољопривредног земљишта изједначавају са правима држављана Србије.
Изменама закона предвиђено је да грађани ЕУ могу да купе највише два хектара пољопривредног земљиште под условом да најмање 10 година живе у локалним самоуправама у којима желе да купе земљу, да најмање три године обрађују земљиште које је предмет куповине и да у свом власништву имају потребну опрему и механизацију. Утврђено је и да држављани ЕУ неће моћи да купују пољопривредно земљиште у зони од 10 километара од државне границе, као и да измене закона ступају на снагу наредног дана од дана објављивања у Службеном гласнику, а да закон почне да се примењује од 1. септембра.
Опозиција: Власт обмањује јавност
Посланици опозиције поновили су да се изменама и допунама Закона о пољопривредном земљишту обмањује јавност, јер ће и након њиховог усвајања бити могућа продаја пољопривредног земљишта странцима. Критику опозиције током расправе у парламенту одбацио је министар пољопривреде Србије Бранислав Недимовић, наводећи да су измене неопходне да би се поправиле "проблематичне" одбредбе Споразума о стабилизацији и придруживању и истакао да се на тај начин поправљају ствари у интересу Србије.
Посланик Ђорђе Вукадиновић се изјаснио за суспензију ССП, наводећи да се овим изменама закона "баца прашина у очи" и да је поента да се поврати раније продато државно пољопривредно земљиште.
Шеф посланичке групе Доста је било Саша Радуловић оценио је да су предложене измене закона "маркетиншка обмана СНС-а да се спречава продаје земље странцима". "Централни проблем у Србији није проблем давања земље физичким лицима, већ коришћење државне пољопривредне земље", казао је он и навео да локалне самоуправе већ издају у закуп 30 одсто државне земље домаћим и страним тајкунима.
Недимовић му је одговорио да расправа није бесмислена, да су је тражили пољопривредници и да Влада као приоритет сматра да се поправе ствари које су у ССП остале недоречене.
Поводом питања појединих посланика о користи ССП-а, министар је казао да ће за месец до два бити расписан први позив за ИПАРД средства који ће користити пољопривредни произвођачи за своје пројекте, подсетивши да након потписивања ССП-а нема више ни редова за визу за путовање у земље ЕУ.
Шеф посланичке групе Двери Бошко Обрадовић, фото: Глас западне Србије
Шеф посланичке групе Двери Бошко Обрадовић рекао је да је по досада важећем закону била забрањена продаја земље странцима, а да се Законом о пољопривредном земљишту то омогућава. "Због ССП с уводи могућност да странци могу да купују земљу у Србији и покушавате да кажете грађанима да то не радите, а управо то радите", рекао је Обрадовић.
Према његовој оцени, закон има и "додатну намену да ћути о куповини српске земље тајкуна, личних пријатеља Александра Вучића као што су Тенис и Ал Рафавед".
Посланик Народне сељачке странке Маријан Ристичевић је, осврћући се на полемику опозиције, подсетио да је влада Војислава Коштунице испеговарала ССП и ратификовала га у новембру 2007, док је Божидар Ђелић наредне године само потписао. "Они се сад понашају у стилу да нам не дозвољавају ни да исправимо њихове грешке, а у складу са обећанијма која су давали 2000. године, земља би припала онима који је обрађују, а не онима који је обрађују у стилу МК групе, Делте", рекао је Ристичевић.
Током расправе у више наврата бурно се полемисало, а изречено је и неколико опомена опозиционим посланицима. Радослав Милојичић и Горан Јешић из ДС су добили две опомене, а једну опомену добио је и шеф посланичке групе Двери Бошко Обрадовић. У расправу се из посланичке клупе укључила и председница Скупштине Србије Маја Гојковић која је одбацила критике о томе да се изменама и допунама обмањује јавност и навела да опозиција уме само да критикује: "Да нема Александра Вучића и Српске напредне странке ви не би имали политичке идеје".
Председавајући парламента је током узавреле атмосфере више пута одређивао паузу од по неколико минута.
Вучић: Покушавамо да спречимо оно што су други потписали
Одговарајући на питање Гласа западне Србије председник Србије Александрар Вучић приликом отварања Сајма шљива у Осечини поручио да се ствара атмосфера као да власт доноси закон о пољопривредном земљишту да би га продала, а не, као што јесте, да се закон доноси управо зато да би се спречила његова продаја.
"Било је предвиђено да од септембра дајемо земљу странцима, а ми смо донели одлуку односно нашли начина да им то не дамо. Они (опозиција) уопште не читају и не знају о чему је ту реч", истакао је Вучић.
"Измене и допуне Закона о пољопривредном земљишту омогућиће да оно остане наше", рекао је Вучић новинарима и приметио да су критике опозиције бесмислене пошто су управо они супротно урадили када су својевремено испреговарали Споразум о стабилизацији и придруживању ЕУ.
Аутор: Бета/Блиц/ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.