а највећи произвођачи жутог злата из чачанског села Миоковци остали су без 90 одсто рода, преноси агенција РИНА.
„Количине јесу мале, а воћарима којима је кајсија родила, постизали су цену од 200-250 динара. На површини од једног хектара, воћари су имали принос од свега 100-200 килограма“, каже за РИНУ, Милан Лукић, директор Института за воћарство у Чачку.
Ове сезоне, судећи по тренутном стању, добро ће проћи и произвођачи јабука.
„Квалитет јабука је одличан као и род. У априлу и мају , јабука чачанског Института за воћарство завршила је у извозу за Русију, по цени од 120 динара. У околини Мораве, било је измрзавања, али они који су применили све мере заштите, имаће одличан квалитет. Очекујем да ће на пролеће 2021 године ,ценом бизи задовољни домаћи произвођачи”, каже Лукић и додаје да они који немају сопствене хладњаче и који се нису удруживали, могу очекивати цену од 40 до 45 динара.

Приноси малине јесу нижи услед временских неприлика које су нас пратиле, али су откупном ценом од 215- 230 динара коначно задовољни произвођачи црвеног злата.
„То је фантастична цена, али су приноси нижи. Виђао сам и одличне засаде , чак са приносима и већим од просечних, али их је мање. Малинари чак и тврде да би задовољнији били са откупном ценом од 200 динара, али на дуже стазе “, додаје Лукић.
Ниже цене пропратиле су купину која је ове сезоне добро родила, али је ценом од 50 - 60 динара разочарала произвођаче ове воћке. Разочарење није заобишло ни произвођаче индустријске вишње која поред ниске цене није имала ни организовани откуп. Са друге стране, они који су се определили за узгајање сорте шумадинка могли су да одахну.
„Било је откупа вишње , сорте шумадинка и цена се кретала до 120 динара.Тржиште није било захтевно , тражио се пречник од 22-24 мм. Род шумадинке из чачанског Института завршио је на тржишту Русије”, каже Лукић.
Зарада на једном хектару под јагодом је око 25 хиљада евра, а произвођачи ове воћке који су се определили за ране сорте, најбоље су прошли. Ни боровница неће разочарати произвођаче јер ова воћка има сталну потрашњу на иностраном тржишту, а услед пандемије и бриге за здравље, све је више пристуна и на рафовима домаћих трговина по цени од 400 - 500 килограма.
Ни чачанска лепотица неће разочарати воћаре јер су за прву класу ове воћке плаћали од 40 до 48 динара.
Боровница годинама држи цену, а за пласман ове воћке произвођачи неће морати да брину. Домаћи произвођачи ову воћку продају од три до четири евра , а извозна цена креће се између пет и шест евра.
РИНА (ГЗС)