Čačak - Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis” je u saradnji sa čačanskom Gimnazijom
program „Istočnici” koji je održan u četvrtak, 8. juna. Tokom večeri predstavljena je izdavačka delatnost ove obrazovne ustanove, a posebna pažnja je bila posvećena novim izdanjima „Ravnoapostolnome u čast” i „Mesto i uloga novca u književnim delima” iz edicije „Gimnazijski istočnici”. O vrednim publikacijama govorili su profesori književnosti i srpskog jezika Vladimir Dimitrijević i Slobodan Nikolić.
U okviru ove značajne edicije, odnosno biblioteke koja je pokrenuta 2014. godine objavljeno je ukupno osam knjiga. Prema rečima prof. Dimitrijevića to je jedan vrlo lep prilog kulturi sećanja i zahvaljujući profesorima Gimnazije, rukovodstvu i bivšim učenicima knjige su objavljene čime je i prepoznata vrednost formiranja ove biblioteke. On je istakao da bi jedna ovakva edicija bila velika čast i za mnogo veće sredine od naše, jer tu nije reč samo o istoriji jedne škole, već gotovo o dvovekovnoj istoriji jednog naroda u malom.
„Sve ove knjige su primer kako makroistorija oslikava mikroistoriju. Moj utisak je da u ovom vremenu, u kome se sve ruši i pamćenje nestaje, ovakve stvari postaju neophodnost i to je više nego očito. Iskreno se nadam da će ova biblioteka nastaviti da živi, jer mi ne samo da objavljujemo knjige o znamenitim profesorima, već i učenicima i njihovim postignućima i mnogi tekstovi imaju vrlo visoku književno-umetničku vrednost”, kazao je Vladimir Dimitrijević.
O osam knjiga, koliko ih je do sada objavljeno u ediciji „Gimnazijski istočnici", govorio je prof. Slobodan Nikolić. Od 2014. godine pa naovamo izdate su publikacije: „Ptico, dovešću te do reči”, „Kuća naše mladosti”, tri toma „Časa obnove”, „Pupin, Tesla i američki Srbi”, „Ravnoapostolnome u čast”, „Mesto i uloga novca u književnim delima”.
Nikolić je zahvalio pojedincima bez čije finansijske i svake druge podrške ova izdanja ne bi ugledala svetlost dana, naglašavajući koliko je važna misija koja podstiče oživljavanje ne samo profesora, već i učenika koji su nekada prolazili gimnazijskim hodnicima, i da se tim činom nostalgija vraća i u naše duše.
„Primarna misao je da uzdignemo ono što je važno i što je davno otišlo od nas, da vaskrsnemo sva ta lica i reči koja su odzvanjala našom Gimnazijom”, istakao je prof. Slobodan Nikolić.
Prema rečima ova dva profesora, koja su i priredila većinu publikacija, u pripremi je materijal i za četiri nove knjige.
Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.
Коментари посетилаца
(0)
Вест нема коментара. Будите први који ће коментарисати ову вест!