Реч је о акварелима из три циклуса чије су теме вода, светлост и стене.
Познаваоци уметности у нашој земљи и у земљама региона, већ пет деценија одразе својих емоција траже и налазе у Старчевићевим сликама. Овом приликом, први пут у простору Галерије Културног центра, уметник се представио својим препознатљивим стилом пејзажисте. На отварању, посетиоцима се обратила Андријана Андријашевић, кустос ове изложбе, која је уз свеобухватно тумачење историчарке уметности Катарине Доганџић-Мићуновић, све присутне увела у ликовну поетику акварела.
Фото: ТОЗ
Ова изложба представља тек део уметниковог богатог опуса, у којем се доказао у готово свим сликарским техникама. Међутим, постоји нит која чврсто повезује све фазе Старчевићевог рада, а то је доследност у одбрани сликарства као духовног чина, као и става да је уметност заснована на сталним променама. Поред уља на платну, а на овој изложби су и два златиборска предела у тој техници, у том времену настао је низ циклуса акварела. Ови акварели сугеришу ненастањене пределе у којима је сликар једини, невидљиви посматрач, што овим делима даје романтичарски тон визије усамљеног уметника у природи.
„Акварел је најсензибилнија техника и он ме и даље због тога привлачи; даје велике могућности. Јесте захтевна, али када прођемо тај период да је савладамо, прихватимо и да она нас прихвати, онда нема проблема, онда идемо на тај пут ка светлости, пут ка уметности“, каже Старчевић.
Слике нису једино добро које је Старчевић посветио уметности. Учесник бројних ликовних манифестација, био је и међу оснивачима неколико уметничких колонија. Од 2001. до 2008. године био је директор Градске галерије у Ужицу, која је током тог времена угостила бројне изложбе врхунских остварења сликарства, графике и скулптуре, док је Душаново сликарство тих година било представљено, између осталог, и на париском Јесењем салону. Након тога уметник је још неколико година посветио раду у просвети, да би данас сликарство поново било његов најважнији посао, у миру и радости коју можда само уметност може да подари професији.
Изложба ће бити отворена 16. фебруара 2022. године, након чега ће у Галерији бити изложена дела Драгољуба Каплановића.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.