три км од скретања са главног пута,наводи се на Фејсбук страници Љубовија Инфо.
Овде се налази Специјални резерват природе „Кањон реке Трешњице“ који је станиште угрожене врсте птица, белоглавог супа. Орао белоглави суп заштићена је врста лешинара настањена у Србији на две локације, кањону Трешњице и кањону Увца.
Фото: Љубовија Инфо
Река Трешњица је брза планинска река, вода је хладна и незагађена, извире испод планине Повлен и после 23 км дугог тока улива се у реку Дрину. Дуж свог тока, она је формирала кречњачку клисуру са стрмим литицама дубине до 500 метара. Клисура се обликује у кањон код ушћа реке Трибуће у Трешњицу, а у средишњем делу овај кањон досеже дубину до 1.000 метара. Специфично за реку Трешњицу јесте мрест рибе младице, краљице Дрине, који се дешава сваког пролећа у кањону Трешњице. У Горњој Трешњици изграђен је и најсавременији рибњак са дотоком течног кисеоника за узгој калифорнијске пастрмке.
Фото: Љубовија Инфо
Горња Трешњица богата је и културним наслеђем. Мала црква саграђена је 1840. године, а данашња црква Светог Николе подигнута је 1934. године, у чијој порти стоје споменици на којима је исписана хроника овог села. Званични податак је да је прва школа у Горњој Трешњици почела са радом 1836. године, а врло брзо је њен капацитет постао мали па је проширена већ 1842. године.
Место је идеално за планинаре који желе да истраже живописни кањон Трешњице обележеним планинарским стазама, али и за ловце због добро развијеног ловног туризма. Чист ваздух, нетакнута природа и широк поглед на кањон и околна брда, уз грациозан лет белоглавог супа, оставља снажан утисак на све посетиоце Горње Трешњице.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.