Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Са овог места бране се хектари родних њива и спасавају милиони

09/05/2021
image-gallery-item
Са овог места бране се хектари родних њива и спасавају милиони, фото: РИНА
Чачак – Највећи непријатељи фабрика под отвореним небом свакако су временске неприлике, а највише место на лествици заузимају пролећни мраз и град.

И док је прва непогода већ десетковала ране сорта воћа, у селу Пријевор које је познато као пољопривредни крај, од почетка сезоне, за месец дана није испаљена ниједна противградна ракета. Драган Миловановић већ 17 година чува стражу на противградној станици у свом селу, али ових првих дана још увек, како каже, није имао много посла.

„Прошле године већ за првих месец дана био је испаљен рекордан број ракета. Била је тешка сезона, сада је ситуација боља. Још увек нисмо дејствовали, најбоље би било да тако и остане до даљњег. Противградна сезона траје до 15. Октобра, видећемо како ће се ситуација даље одвијати“, рекао је  Драган за РИНУ.

Драган Миловановић већ 17 година чува стражу на противградној станици, фото: РИНА

Док муње парају небо, противградни стрелци нису у заклону, и сами су врло често пољопривредници, па бранећи комшијске њиве, бране и себе. Прецизна упутства за дејствовање добијају од радарског центра Ужице.

„Мора да се пуца на време, од момента издавања команде само 30 секунди је неоходно да се испале ракете, ако до тада ниси пуцао, немој ни пуцати, џабе трошиш ракете”, додаје Миловановић.

Многи воћари још увек гледају у небо и зависе од временских услова. Они сматрају да су противградне ракете један од начина како могу заштити род, али поједини се одлучују за осигурање и противградне мреже.

Многи од ове намере одустају јер сматрају да је постављање противградне мреже на њихово имање луксуз који себи не могу да приуште. Миле Радисављевић, власник фирме која се бави постављењем противградних мрежа објашњава да ли је то заиста тако.

Противградне мреже такође начин да се сачува род воћа, фото: РИНА

“Иако многи произвођачи сматрају да је постваљање противградне мреже изузетно скупо, поента је да она за неколико година саму себе исплати.  Цена по хектару, уколико је парцела правилна кошта око 15 – 16 хиљада евра. Гаранција је од осам до десет година, али у пракси она опстаје много дуже. Имајући у виду колике су штете од града сваке године, постављање противградних мрежа доноси вишеструке бенефите“, изјавио је Радисављевић.

Они пољопривредници који су се одлучили да уложе средства и на своје засаде поставе противградну мрежу, кажу да мирно спавају и  не прате временску прогнозу.

ГЗС/ РИНА 

 

Grad protivgradna stanica raketa

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.