Михајловић: Литијум је била предизборна тема, погрешићемо ако се одрекнемо то велика шанса за Србију 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
Михајловић: Литијум је била предизборна тема, погрешићемо ако се одрекнемо то велика шанса за Србију
Trenutno na sajtu: 350       |       Podeli:
15.05.2022 | 3 коментар(а)



Имамо јединствено налазиште минерала са доказаним резервама од 158 милиона тона, али је због дезинформација, неистина и притиска
Фото: ГЗС, илустрација

јавности, Влада донела одлуку о прекиду пројекта Јадар."То поручује потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић. По њеним речима, литијум је критична минерална сировина на глобалном нивоу и велика развојна шанса за Србију.Она је казала да је против забране истраживања литијума у Србији и да се залаже за јавну расправу о овој теми, као и да је грешка што нису урађене све студије о процени утицаја на животну средину, већ се о пројекту говорило на основу неистина.

"Влада је донела одлуку о укидању просторног плана подручја посебне намене, чиме је прекинут ’Јадар’. Просторни план подручја посебне намене није укинут зато што није добар, он је урађен у складу са свим законима, стандардима и критеријумима, него зато што је постојао притисак јавности да се не ради ништа када је у питању истраживање и могућа експлоатација литијума", казала је министарка за телевизију Инсајдер.Напоменула је поново да није било никаквих уговора са Рио Тинтом иако се толико причало о томе.

"Верујем да нећемо доносити никакве законе нити стављати било какав вето на будућа истраживања литијума, јер не постоји земља у свету која би се одрекла таквог ресурса. То је критична минерална сировина и озбиљан ресурс за борбу против климатских промена и енергетску транзицију. Без литијума нема зелене енергије, нема зелене економије, нема развоја у будућности у целом свету", изјавила је Михајловић.

Она је рекла да је ова тема искоришћена у предизборној кампањи и поновила да не постоји разговори са Рио Тинтом о продужетку пројекта."Ако грађани неће Рио Тинто о томе треба разговарати, али сам апсолутно против тога да се престане са разговорима, истраживањима и радом на минералној сировини. Од тренутка када сам именована за министарку рударства и енергетике говорила сам о критичним минералним сировинама које постоје у Србији, а то су бакар, никл, кобалт, манган, литијум. И велика штета би била да се тиме никад не бавимо, а која компанија и да ли ће радити, о томе треба да разговарамо, јер је више било лажи и дезинформација, него што је било чињеница", навела је Михајловић.

Додала је да су неистине искоришћене за стварање политичког профита, да је то било време предизборне кампање када, како је рекла, свега има више од аргумената и чињеница, али је додала да та тема превазилази политичке интересе.

"Мислим да је велика грешка што нисмо сачекали студије о процени утицаја на животну средину, на шта сам позивала од именовања за министарку рударства и енергетике у октобру 2020. године. Управо су сви они који су критиковали, требало би да траже да се ураде студије, јер је то једини начин да имамо чињенице, па да онда одлучујемо, као што смо се залагали и ја и цела Влада, јер без валидних информација и података нико не може тачно да зна како би изгледала експлоатација јадарита", изјавила је Михајловић.Она је рекла да је рударство развојна шанса Србије, али да се залаже за одрживо, зелено рударство, са најновијим технологијама, другачијим начином експлоатације и дигитализованим рудницима.

"Изменама закона о рударству увели смо могућност да се закључује инвестициони споразум, односно да држава може са компанијом која има право на експлоатационо поље, што није право на експлоатацију, прави споразуме о додатним улагањима у заштиту животне средине, али и о томе да се руда не извози, него да се у Србији направи комплетан ланац производње", казала је министарка.

Додала је да кад је реч о пројекту "Јадар" план је био да осим прераде руде имамо и фабрику батерија и фабрику електричних возила, а то би значило више од 25 одсто утицаја на БДП годишње.

Према проценама, тражња за литијумом ће до 2050. године бити увећана за 900 одсто и уверена је да ћемо погрешити ако се олако одрекнемо једног тако важног ресурса, рекла је она, пренео је Тањуг.

ГЗС/ Танјуг, Инсајдер




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


zorana litijum

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (3)

  • Vlade

    Ako je neko glup,mora biti uvredljivog sadržaja
  • Vlade

    Samo su neuki potpali pod euforiju protiv litijims koji je suvo zlato i nogatstvo,s ništa ne štet
  • Vladimir

    Dokle bre više da nam ova soli pamet?Ona je prošlost,bivša a koliko je znala o svom poslu vidi se po EPS-v



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 158.437.321 посета
    Тренутно на сајту: 349 посетилац(a)