без обрачунавања икакве камате, како би им се овом мером Владе Србије олакшале последице ванредног стања, пензионери су, према изјавама шалтерских радника у јавним предузећима, и даље најревноснији у плаћању комуналних и других обавеза.

У шалтерским салама и јутрос је било највише пензионера или чланова њихових породица који су у уме њихово плаћали фебруарске рачуне. У Електродистрибуцији Краљево речено нам је да је од седам до осам часова струју платило 40 потрошача од којих су готово сви били пензионери. Један од њих био је и Слободан Белић.
„Поздрављам све мере Владе Србије и сматрам да су неопходне, али што се тиче плаћања рачуна, код мене се устаљена пракса неће мењати. Научио сам да од пензије прво платим своје обавезе, укључујући и струју, воду, чистоћу, одржавање стамбене зграде па остало. Разговарао сам јутро са многим мојим колегама који кажу да је то корисно и важно, али они од својих навика неће одустајати. Вероватно ће бити и оних који ће користити те олакшице, али не много, јер су пензионери надисциплованији у извршењу својих обавеза”, каже Белић,дипломирани правник у пензији.

Шалтерски радници у јавним предузећима Водовод, Чистоћа, Градско стамбено истичу да је и код њих иста ситуација. Скоро су биле пензије и од раног јутра, по старој навици, најстарији Краљевчани су стигли да измире своје рачуне.
„Можда у марту или априлу будем користила могућност да одложим плаћање али то сам у крајњој нужди.Увек сам плаћала на време и лакше ми је кад знам да не дугујем држави.У сваком случају хвала надлежнима на разумевању”,истиче Круна Милетић.
Иначе, шалтерски радници не носе маске, али су снабдевени сапуном и дезинфекционим средствима, и чешће него иначе перу руке, јер, како истичу, раде с новцем и то је код њих устаљена пракса, чему ће сада у посветити још већу пажњу. На пар шалтера приметили смо и флашице с домаћом препеченицом за коју кажу да је проверено дезинфекционо средство за руке и шалтерски пулт.

Продавнице, апотеке и пијаца су добро снабдевене и према речима трговаца и апотекарских радника не купује се у неким претераним количинама, мада је куповина повећана у односу на време пре коронавируса.
Једина недоумица је код свештеника који су кренули у васкршње свећење водице те су у дилеми да ли да наставе са овим обредом или да привремено затану са кућним посетама. Ипак су одлучили да наставе са освећењем водице док не стигне прецизније упуство.
ГЗС