није прошло а да се не заигра традиционално Ужичко коло. Многе шаљиве приче испричане су о томе како је добило баш то име, а иако се игра у свим деловима наше земље најчешће се везује баш за становнике града на Ђетињи. Захваљујући културно уметничким друштвима овај елемент наше културе опстаје вековима уназад, а у зависности од краја у којој се игра и ношња је различита. На територији наше земље коло је најраспрострањенија игра и Срби га сматрају обележјем националног идентитета.
Драган Цвијовић хроничар Фото: ГЗС
„Коло је обавезно на свим прославама код нас, обично тамо негде после 12 сати сви забораве музику коју иначе воле и сви устану да играју коло. То је нешто што је сигурно, наша музика је та која ћути и чека, али увек дође у право време”, рекао је Драган Цвијовић хроничар.
Фото: ГЗС
То колико је ова игра значајна говори и чињеница да се већ пет година налази на Унесковој листи нематеријалног културног наслеђа. Одлуку о упису кола на Унескову листу донео је Међувладин комитет за очување нематеријалног културног наслеђа 2017. године.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.