Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Дарко Бабић: Пожега из мог угла - како се кретати улицама у инвалидским колицима

18/12/2019
image-gallery-item
Пожега из угла Дарка Бабића, фото: ПЗС
Пожега - Да ли знате колико су високи ивичњаци, стрми пешачки прелази, или који објекти имају приступне рампе за особе са инвалидитетом?

Особе које немају тешкоће у кретању о томе често и не размишљају, али за кориснике инвалидских колица, неприступачни објекти и баријере утичу на све аспекте живота.

Дарко Бабић, академски сликар из Пожеге дипломирао је на Факултету ликовних уметности у Београду 2000. године. Убрзо након завршетка студија, дијагностикована му је мултипле склероза, и он се из Београда враћа у родну Пожегу где и сада живи. Дарко нам је показао како изгледа кретати се пожешким улицама у инвалидским колицима.

„Изгледа као да је милина кретати се пожешким улицама, и да је све приступачно због тога што је Пожега равна, али то и није баш тако. Из моје перспективе, када сам возач инвалидских електро-колица, ја сам буквално морао да научим град напамет. Да знам како изгледа сваки тротоар, свака улица, где има рупа, где су ивичњаци високи, може ли се прећи ивичњак или да бирам место где ивичњака нема. Јер вам се, у супротном, може догодити да не стигнете тамо где сте кренули ", прича за ПЗС Дарко Бабић.

Дарко Бабић, академски сликар из Пожеге, фото: ПЗС

Баријере у окружењу могу спречити или ометати приступ објектима и услугама, изазвати осећај збуњености или чак узроковати повреде.Велика сметња су паркирани аутомобили, рампе које су исувише стрме и високи ивичњаци на пешачким прелазима.

„Испред неких пешачких прелаза су тако високи ивичњаци да су потпуно неупотребљиви, колица не могу да их превазиђу. Ако би се и усудио да прођем, вероватно могу и да се преврнем. То нису ивичњаци, то су степеници. Тако да ако ивичњак није добар, онда за особе које су корисници колица није употребљив ни пешачки прелаз, ни тротоар, па ни тај део улице ", каже Бранко и додаје да у том случају они који не познају терен морају да траже други прелаз, са спуштеним ивичњацима.

Готово 40% опште популације има потребу за превазилажењем архитектонских баријера у урбаним срединама, мајке са децом у колицима, тешко покретљиве особе , корисници ортопедских помагала или инвалидских колица. Свака неравнина на тротоару за њих може бити тешко премостива.

Комплетан текст можете прочитати на сајту ПЗС.

 

 

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika Matis

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.