Квалитет малине лошији него лане, Румуни одлични берачи 


Izvode se radovi na sanaciji odrona na magistrali, na snazi će biti totalna obustava saobraćaja              Kreću novi vaučeri za 2023. godinu              „Sloboda aparati” u stečaju prodaju lokale u Nišu i Leskovcu              Lažne dojave o bombi stigle na adrese škola u Čačku i Gornjem MIlanovcu              Nestabilno, mestimično kiša i pljuskovi, lokalno nepogode sa gradom              Pas lutalica napao devojku sa invaliditetom ui Priboju              Psi lutalice u dragačevskom selu Goračići u domaćinstvu Stankovića rastrgli tri ovce i četvoro jagnjadi              Užički štab za vanredne situacije doneo odluku o angažovanju dodatne teške mehanizacije i procena štete              Na severu KiM od danas prekid nastave, u Zvečanu na okupljene bačen suzavac              Kablarska sela dobijaju nov dalekovod, kreće se u sanaciju puteva razrušenih bujicom             

 




Квалитет малине лошији него лане, Румуни одлични берачи
26.06.2016 | 0 коментар(а)



Лучани - Наизглед привлачне, али при првом залогају ни близу оног квалитета на који смо навикли купце широм света. Овогодишњи род малине знатно је лошији од прошлогодишњег,



а на то су знатно утицале обилне падавине у априлу, снега у мају, па поново кишни период у јуну.

На све то произвођачи ове воћке сусрећу се са ниском откупном ценом, али и недостатком берача.

Саво Добросављевић из драгачевског села Котража неколико година уназад има сталне помоћнике. Поред чланова породице, ту је и неколико Румуна.

Фото: Глас западне Србије

"Супер ми је код Сава, већ седам година берем код нејга. У току године овде проведем три месеца, а и зарада је добра", каже Костел, берач из Румуније.

И његов сународник Иан, већ неколико година долазим у Драгачево да бере малине. Истиче да је задовољна смештајем, дневницом, а нада се да је и газда задовољан.

"Велики учинак постижу, раде, устају рано, не буне се. Неће да праве паузу. Инсистирам да се одморе, а они кажу нека газдарице, није нама врућина", рекла је Стана Добросављевић из села Котража.

Лоши временски услови умањили су род у просеку од 20 до 30 одсто. Добросављевићи малину гаји на више од два хектара. За сада нема своју хладњачу, па малину предаје познатим хладњачарима два пута дневно, али у плану имају да изграде сопствену.

Фото: Глас западне Србије

"Ако будем саградио гладњачу, биће у близину малињака. На свака два сата могу да убацујем малину и полако је замрзавам. То ће учинити да и цена буде скупља. Имаћу далеко вечи профит у сваком случају", изјавио је произвођач малине из села Котража Саво Добросављевић.

Приликом откупа, првенствено се гледа квалитет, али и то да случајно малина није прскана недозвољеним препаратима.

"Сарађујем са извозником Станићем из Ариља. Он има своју апотеку и држи препарате који су дозвољени. То произвођачи поштују и практикују, јер и они су озложени опасноти. Ако се не придржавају тога, малина може да се врати", објашњава откупљивач из села Котража Славиша Луковић.

Фото: Глас западне Србије

Цена црвеног злата лане је износила и до 240 динара, међутим ове је знатно нижа. Ипак, произвођачи малине који имају своје хладњаче у прилици су да калкулишу са ценама и сачекају најповољнији тренутак за продају.

Глас западне Србије








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 142.369.572 посета
Тренутно на сајту: 216 посетилац(a)