Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Мистериозна црква у селу Горович код Тополе крије велике историјске тајне

17/01/2021
image-gallery-item
Мистериозна црква у селу Горович код Тополе крије велике историјске тајне, фото: РИНА
Топола - У селу Горович надомак Тополе налази се светиња једна од највећих и најстаријих у централној Шумадији. За цркву Светог Преображња

Христовог не постоје писани трагови о њеном настанку и ко је ктитор, али према предањима српског народа важи да је саграђена још пре владавине Немањића, тачније да је настала за време Римљана као рана хришћанска богомоља или базилика која је још крајем петог века служила као судница, пише агенција РИНА.

"Пролазећи царским друмом деспот Стефан Лазаревић кренуо је у Никопољски рат управо на овом месту где се храм налази, одслужена је света литургија где је војска причешћена. Тада се зарекао  да ако се врати жив из битке, да ће српску светињу обновити и уредити, и по предањима народа то је и учинио. Оно што је јако карактерстично на улазним вратима видимо урезаног војника са перчином и кубуром у руци у јуришном положају која осликава тадашње тешко време  и тежње српског народа за слободу од тадашње турске војске", казао је за РИНУ, ставрофор Ђорђе Радишић.

Ставрофор Ђорђе Радишић, фото: РИНА

Многе тренутке српске исотрије чува храм код Горовича, по причама Карађорђевих савременика вожд је Јелену упознао у оближњем селу и венчао се управо у овој цркви, и тако је започето стварање једне од две највеће династије у Србији.

"Када је украо тада девојку Јелену у селу Маслошево код Тополе, венчао се у цркви 1786. године, и то није једини пут када је Црни Ђорђе прошао овим путем. Идући у рат на Османско цартво са свом војском и добошарима  дошао је у овај монументални храм где се српска војска причестила", рекао је Радишић

Храм Светог Преображња Христовог у више наврата спаљиван, али и обнављан. Улазни део некадашње богомоље озидао је угледни мештанин Милисав Станковић из села Горович са трговцима овог краја.

Задужбина деспота Стефана Лазаревића, фото: РИНА

"Неколико векова касније на ицијативу председника општине Топола Илије Марковића креће поновна обнова храма где се ојачавају зидови цркве. Приликом посете археолога из Суботице и Крагујевца, током радова копајући метар у дубину наишли су на трослојне темеље, што поткрепљује причу да је овде постојала светиња  и пре Немањића, базилика из 5-6 века“, рекао је ставрофор Ђорђе.

Данас овај храм није одолео зубу времена, потпуно је пред пропадњем и само је питање дана кад ће се урушти.

На овом месту се венчао вожд Карађорђе, фото: РИНА

„Велика је штета да једна овакава светиња пропада, духовна обавеза свих мештана и српског народа да се покренемо и не дозволимо да се уруши. То би био пораз за све православце“, поручио је Радишић.

ГЗС/ РИНА

Istorija topola gorovic crkva karadjordje

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.