Др Бојовић: Пренаменовањем просторија Онколошког диспанзера лекарима омугућен ефикаснији рад, а пацијентима удобнији простор 


Todorović za osam godina asfaltirao 500 km lokalnih puteva, evo šta je još planirao              Danas je Velika subota, drugi dan hrišćanske žalosti posle Velikog petka              U Srbiji danas oblačno, ponegde kiša i pljuskovi, a popodne prestanak padavina.              Gradonačelnik Čačka Milun Todorović posetio Mz Ključ              Za lokalne izbore u Čačku pod rednim brojem 2 izborna lista advokata Ivana Ćalovića              Na Zlatiboru se traži krevet više              Predsednik Aleksandar Vučić i premijer Miloš Vučević položili su cveće i zapalili sveće na spomenik ubijenima u Malom Orašju I Duboni              Rekonstrukcija gradskog trga u Čačku polako ulazi u završnu fazu              Pokret ,,Mi snaga naroda,, prof.dr.Branimir Nestorović prikuplja potpise podrške u Čačku             

 
Др Бојовић: Пренаменовањем просторија Онколошког диспанзера лекарима омугућен ефикаснији рад, а пацијентима удобнији простор
Trenutno na sajtu: 631       |       Podeli:
18.10.2022 | 0 коментар(а)



Чачак - У месецу борбе против рака дојке Служба за онкологију Опште болнице у Чачку



подсећа да је рано откривање те болести предуслов за могуће излечење. Препознати су сви аспекти и потребе пацијената, па је у претходном периоду извршено пренаменовање постојећух просторија и тиме омогућен ефикаснији рад, а пацијентима функционалнији и удобнији простор.

Онколошки диспанзер у чачанској Општој болници, фото: ГЗС

Онколошки диспанзер у чачанској Општој болници недавно је реновиран, неким просторијама је промењена намена, а све у циљу бољег рада са пацијентима.

„Жеља нам је била да ову зграду учинимо бољом за комуникацију, удобнијом за наше пацијенте. У оквиру наше службе постоји стандарднио амбулантни део који се бави прегледима пацијената, затим, ту се налази сала за примену хемотерапија, коју смо значајно модернизовали, гинеколошка амбуланта, где имамо два пута седмнично гинеколога који је доступан нашим пацијенткињама и бави се праћењем и лечењем оних жена које су оболеле од гинеколошких малигнитета. Такође, овде имамо и лабораторију, па на тај начин знатно олакшавамо нашим пацијентима да добију резултате анализа на време”, рекла је за Глас западне Србије др Драгана Бојовић, начелница Онколошког диспанзера Опште болнице у Чачку.

Лабораторија у Онколошком диспанзеру, фото: ГЗС

У плану је да се простор пренаменује, те да једна од амбуланти буде и амбуланта за дојку у којој би радили хирурзи и где би централизовали услугу у оквиру чачанаске Опште болнице, а пацијенткињама би био трасиран бољи клинички пут и лакша доступност неопходних услуга.

Фото: ГЗС

„Такође, део диспанзера је пренаменован и сада имамо једну лепиу салу за едукације, где очекујемо да нам се ускоро придруже наши пацијенти у малим радионицама, које би биле значајне и пружиле би им психосоцијалну подршку у њиховом лечењу”, појаснила је др Бојовић.

Када је у питању свест Чачанки када је превентива у питању, свест Чачанки не заостаје за градовима у читавој Србији.

„Наша статистика се не разликује много од статистике у држави, негде око 100 пацијенткиња на годишњем нивоу буде регистровано у нашем диспанзеру. Најчешће су то пацијенткиње које су у другом, трећем и четвртом стадијуму болести, на жалост, само једна трећина пацијенткиња дође код нас у првом стадијуму, када је лечење много једноставније. У осталим случајевима када говоримо о локално узнапредовалим болестима, све је много комплексније. С тим у вези много је важно да направимо инверзију тога, односно, да нам се много више пацијенткиња јави у првом стадијуму, да можемо да будемо комотнији и у лечењу, а и да живот буде једноставнији касније”, нагласила је др Бојовић.

Фото: ГЗС

Према неким подацима и Чачанке не заостају од жена у осталим градовима, касније се јављају на превентивне прегледе дојке.

„Постоје различити разлози, почев од психолошких, од страха, па до других аспеката, а један од разлога је и неизвесност лечења. Сигурно је да постоји велики проблем од страха од тога какве ће процедуре бити примењене, какав ће бити сам исход лечења. Оно најважније јесте, охрабрити све пацијенте да у овом месецу оду на превентивне прегледе да не дозволе да постоји болест која ће се проширити, али и да им кажем да, иако је излечење најефикасније у првом стадијуму, и осталим стадијумима болести, велике су шансе за квалитетан и добар живот. Мора се нагласити да и пацијенткиње у метастатској болести могу имати изузетно квалитетан живот, болест се преводи у хроничну фазу, пупут дијабета са редовним контролама и редовним терапијама, могу потпуно бити функционалне у својим подродицама”, закључила је др Бојовић.

Фото: ГЗС

Иначе, није на одмет подсетити да је Чачак један од ретких градова, који има екстерни конзилијум са Институтом за онкологију и радиологију Србије, па се два пута месечно одржавају онлајн консултације.

Укључење са др Бојовић емитовано у емисији „Јутро” на Првој телевизији:

ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Onkoloski dispanzer Cacak dr Dragana Bojovic

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.117.122 посета
Тренутно на сајту: 632 посетилац(a)