Сутра се слави Савиндан 


Почела подела ринфузног кукуруза за пољопривреднике              Прибојски већници прихватили предлог за први ребаланс буџета              Доловић на челу СНС у Драгачеву              Пријепољска скупштина усвојила план детаљне регулације за део насеља Залуг              Ноћас почиње летње рачунање времена              Порфирије: Најпотребнији мир, ако се покрене спирала зла-сви ћемо бити губитници              Конкурс за елитне јединице Војске Србије отворен до 31. марта              Хуманитарни базар за Хелену Живковић сутра од 10 до 17 часова на градској плажи на Морави             

 


Сутра се слави Савиндан
26.01.2023 | 0 коментар(а)



У част првог српског архиепископа и просветитеља школе у Србији сутра, 27. јануара, обележавају дан духовности - школску славу Светог Саву.
Фото: Илустрација

Празник Светог Саве један је од највећих храмовних и породичних празника у српском народу, светкују га многе занатлије, проглашен је и за школску славу, а они који га празнују приређују пригодне приредбе уз сечење славског колача.

За школску славу овај празник је установљен 2. јануара 1840. године на предлог Атанасија Николића, ректора Лицеја из Крагујевца. У одлуци Попечитељског просвјештенија, представници државне и црквене власти прописали су да се свети Сава проглашава за патрона свих наших школа и да се од тада у свим школама најсвечаније прославља.

Савиндан се прослављао као школска слава све до 1945. године, када је укинут одлуком тадашњих власти, а после полувековне забране у комунистичком режиму, поново се наставило са прослављањем овог празника.
Празнична песма за Савиндан је Химна светом Сави.
Многе врсте занатлија из Србије су га сматрале својим патроном и узимале његов дан за еснафску славу, па су тако Светог Саву за еснафску славу узеле занатлије ужари, мутавџије, опанчари, обућари...

У многим крајевима Светог Саву нарочито празнују сточари.
Многи српски народни обичаји око Светог Саве везани су за стоку и за страх од вукова па се тако пред Савиндан није смела стока терати у шуму из страха од вукова, јер би то за њу било погубно.

Такође, тих дана се ништа није смело радити са сечивом, бритве нису отваране да би вуцима чељусти остале склопљене, а жене нису смеле ништа бојити у црвено да вуци не би клали стоку.
Постоји много српских народних веровања везаних за Савиндан, међу којима и то да ће се, ако на Светог Саву грми, десити важни догађаји у земљи.

ГЗС/Танјуг








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 140.151.774 посета
Тренутно на сајту: 189 посетилац(a)