некадашњег привредног гиганта, одржали конференцију за медије, чија је тема била посрнуће српске и чачанске привреде.
“Криза српске привреде почела је крајем деведесетих година услед санкција и то се одразило на многе чачанске привредне колективе”, казао је шеф одборничке групе СНС Александар Максимовић Он је истакао да је у периоду од 2000. до 2012. године уследила погубна, пљачкашка приватизација за коју још увек нису утврђена имена и кривци.
Шеф одборничке групе СНС Александар Максимовић, фото: РИНА
Према његовим речима од 2012. када је СНС преузела власт у Србији креће се са мртве тачке а а у земљу су почели да стижу и страни инвеститори.
“Очигледно је да претходне приватизације нису дале очекиване резултате већ су напротив биле погубне по српску привреду. Изгубљено је неколико стотина радних места”, казао је он и додао да је такво стање пре свега требало зауставити а онда да се крене са новим запошљавањем.
Максимовић: За овакво стање ПКС латекса крива пљачкашка приватизација, сви који су у томе учествовали требало би да буду кажњени, фото: РИНА
“Оно што свакако не треба да служи на част онима који сада на улици покушавају да преузму власт у овој земљи је управо оно што се дешавало од 2000. до 2012. године када су бројни привредни колективи продати у бесцење или под неким нама непознатим условима а већина их је престала да ради, када су се радници нашли на улици и нису имали од чега да егзистирају и издржавају своје породице”, рекао је Максимовић.
Он је истакао да је у Чачку захваљујући између осталог и подршци локалне самоуправе од 2012. до 2016. године где је у једном делу партиципирала СНС, све кренуло на боље и да су то подаци о којима би грађани Чачка требало да причају и размишљају.
“Сведоци смо да се убзано приводи крају градња објеката у индустријској зони у Прељини где ће се у почетку запослити 1000 радника а доста средстава је уложено и у индустријску зону у Коњевићима за домаће привреднике. Очигледно је да градска власт али пре свега РС и председник Александар Вучић улажу огромне напоре како би наша земља коначно стала на ноге и кренула правим путем, путем просперитета, запошљавања људи”, закључио је Максимовић.
Одборник СНС Раденко Луковић подесетио је у каквомсе стању налазила чачанска привреда 2012. године када је СНС била део власти а он био заменик градоначелника.
“У Чачку су до 2012. године привредне теме биле табу, према којима се градско руководство односило тако што је одговор на свако питање био да то није изворна надлежност локалне самоуправе. Ако то гледамо са аспекта закона о локалној самоуправи то је чињеница, али ако гледамо какве су последице небављењем тим темама видимо да су оне озбиљне, и у том смислу када је СНС партиципирала у власти од 2012. године схватили смо да се морамо бавити привредним темама”, рекао је Луковић.
Он је истакао да се тадашње градско руководство привредним темама бавило у оној мери колико су им могућности дозвољавале.
“Тада смо кренули са одређеним активним мерама политике запошљавања и да се бавимо системима који су тада били у озбиљним проблемима, а затекли смо штрајкове у Чипсари, Фабрици хартије, Техносу, Житопромету. Бавили смо се на тај начин што смо зависно у ком се статусу та предузећа налазе давали логистику стечајном управнику и онима који су били заинтересовани да та предузећа купе и оживе”, казао је Луковић.
Он је рекао да су подршку давали пре свега купцу који има визију и стратегију а да се нису превише оптерећивало по којој цени ће инвеститор платити то предузеће.
“То се види на примеру Чипсаре, Житопромета, Сточарове фарме у Мрчајевцима, Кланици и Фабрици хартије”, мишљења је Луковић.
Раденко Луковић, фото: РИНА
Он је нагласио да се стратегијом од 2016. године, када је СНС узела власт у пуном капацитету у граду Чачку одлучено да се крене са стратешким мерама односно улгањем у привредну инфраструктуру, пре свега у велике привредне зоне.
“Све је то резултирало повећањем броја запослених јер је 2012. године на евиденцији НСЗ било око 12. 300 незапопслених док их је данас око 7, 5 хиљада”.
Луковић је нагласио да је у жижи интересовања града Чачка и Фабрика резног алата (ФРА).
“Мислим да је и то предузеће на добром путу да се консолидује, очекујемо да ће се у кратком времену извршити конверзија обавеза према јавним приходима, а када до тога дође држава Србија ће бити већински власник са уделом од 80 до 90 посто”, казао је Луковић и додао да је . припремљен план реорганизације који треба да уподоби фабрику да се у наредних пет година изврши добра и коректна приватизација.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.