Милешева, на врху стрме и стеновите литице налази се средњовековни град Милешeвац. Овај недовољно истражени археолошки бисер подигнут је у 14. веку и служио је као одбрана манастира и караванског пута који је испод њега пролазио.
„Освајањем Турака у 15. веку он постаје турско утврђење које је дозидано турским кулама које се и данас јасно распознају. Остала је сачувана цитадела, а могу се видети и остаци четири куле. Међутим, турски потописац Евлија Челебија у својим записима навео је како је ово утврђење обишао у 16. веку и да је уочио 12 кула. То ће се покушати установити уз даља арехеолошка истраживања”, рекао је за РИНУ историчар из Пријепоља, Славољуб Пушица.
Уколико се стрмим путем попењете до врха средњовековног града, као награда дочекаће вас невероватан призор и поглед који се пружа на пола југозападне Србије. Скривеним путем уз стрму литицу утврђења Милешевац стиже се и до пет монашких испосница, међу којима је она најчувенија испосница Светог Саве, у којој је он проводио своје монашке дане. А у њој како кажу, тече лековита Савина вода за коју се верује да се пред грешником или свађалицом укрива и да се њоме могу окрепити само они који су чисте душе.
Фото: РИНА
„Према култном предању на том извору у давна времена лечили су се слепи, али и тешко болесна деца и стари људи. И данас је то веровање остало очувано, па се бројни путници намерници који овде дођу, умију водом и понесу у флашама кући за здравље своје породице”, рекао је Пушица.
До пре пар година до овог светог места могло се доћи само уским, опасним стазама. Међутим, 2016. године урађено је камено степениште које много олакшава пут онима који се одлуче освојити старо утврђење и пећинске испоснице.
„Општина Пријепоље заиста има много тога да понуди туристима. Ту су манастир Милешева, џамија у селу Хисарџик у којој се чува најстарији Кураном на Балкану који је писан руком, фасцинантни кањон реке Милешевке у ком се осим огромног културно - историјског богатства, могу видети и многе ретке биљне и животињске врсте које овде живе хиљадама годинама. Затим, планина Јадовник која је права оаза нетакнуте природе и слапови Сопотнице. Наравно, неизоставна је и специфична гастрономска понуда, јер многи специјалитети се могу пробати само у пријепољском крају", изјавила је Драгана Вараклић директорка ТО Пријепоље.
Кањон реке Милешевке код Пријепоља, фото: РИНА
Због својих карактеристика кањон реке Милешевке је у 2000. године у Кембриџу проглашено за међународно значајно станиште птица, а са свим овим природним реткостима и лепотама, житељи Србије још увек нису довољно упознати.
РИНА / ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.