Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Михајловићева са ММФ-ом: Инфраструктура од суштинског значаја за привредни раст

26/02/2020
image-gallery-item
Инфраструктура од суштинског значаја за привредни раст, Фото: Сајт Министарства
Реформа железничког и друмског сектора, улагања у нове ауто-путеве и пруге, инфраструктурни пројекти у области ваздушног и

водног саобраћаја, али и напредак Србије на Дуинг бизнис листи Светске банке о условима пословања и раст грађевинске индустрије биле су теме данашњег састанка потпредседнице Владе Србије и министарке грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, проф. др Зоране Михајловић, са мисијом Међународног монетарног фонда (ММФ), коју је предводио Јан Kес Мартејн.
 
Михајловићева је истакла да је, захваљујући стабилном буџету и економској и политичкој ситуацији, Влада Србије покренула нови инвестициони план 2020-2025, вредан 16 милијарди евра само у инфраструктури.
„Спровели смо реформу железничког сектора, што нам омогућава улагања у пројекте изградње и реконструкције пруга. Вредност пројеката који су у току износи око милијарду евра за 370 км пруга, у припреми је пројектно-техничка документација за још 520 км пруга у вредности од 1,9 милијарди евра и у плану је да се реконструише још око 850 км пруга, а вредност тих пројеката се процењује на 3,3 милијарде евра. Инфраструктурно и транспортно повезивање најважнији је део наших економских активности“, рекла је она.
 
Потпредседница Владе подсетила је делегацију ММФ-а да је прошле године завршен Kоридор 10, као и деоница ауто-пута „Милош Велики“ до Чачка, да је започела изградња четири нова ауто-пута у укупној дужини од 240 км, као и да се ради документација за још пет ауто-путева у укупној дужини од 305 км.
„Поред тога, радимо на реформи путног сектора, а све у циљу квалитетнијег одржавања путне мреже, али и добијања профитабилног јавног предузећа, које ће ефикасније пословати и имати јасно дефинисане обавезе и одговорности“, истакла је она.
 
На састанку је било речи и о улагањима у ваздушни и водни саобраћај.
„У односу на последњи састанак, отворили смо и трећи међународни аеродром, а планирамо и нове инвестиције, пре свега у изградњу новог контролног торња за Аеродром „Никола Тесла“, али и Аеродром „Kонстантин Велики“ у Нишу, где смо на крају 2019. године имали 420.000 путника, у односу на 2014. када их је било 1.300“, рекла је она.
„Много улажемо и у водни саобраћај, више од 300 милиона евра износе те инвестиције, а пројекти су усмерени како на лучку инфраструктуру, тако и на регулацију реке Дунав и реконструкцију бродских преводница“, истакла је Михајловићева.
 
Kада је реч о Дуинг бизнис листи Светске банке о условима пословања, истакнуто је да је Србија остварила напредак у издавању грађевинских дозвола и налази се на деветом месту на свету, али и речено да ће ускоро бити усвојен акциони план Владе како би и остале области које листа мери оствариле напредак.
„Ако говоримо о грађевинарству, оно заузима значајну улогу у расту БДП-а. За нас је, поред увођења електронских грађевинских дозвола, од велике важности увођење е-катастра и е-планова, чиме ћемо ову област учинити још ефикаснијом“, рекла је Михајловићева.
 
Шеф мисије ММФ-а Јан Kес Мартејн истакао је да су спроведене реформе важне за даље инвестиције и привредни напредак.
"Упознати смо с тим да Србија креће у нови инвестициони циклус и да инфраструктура представља велики део тог плана. Увек је задовољство разговарати са вама, верујемо да ће даља улагања у инфраструктуру допринети даљем привредном расту земље", рекао је он.

 

ГЗС

zorana mihajlovic infrastruktura mmf putevi aerodrom ulaganje privreda

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.