Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Инвеститори следе упутства еколошки настројене општине Чајетина: Рециклажним двориштем до епитета прве Еко општине у Србији

17/11/2021
image-gallery-item
Фото: ГЗС
Чајетина - Сав отпад са територије општине се одлаже на претоварно место одакле се одвози у регионалну депонију „Дубоко“ у Ужицу. А због

променљивог броја становника, управљање отпадом на територији Чајетине није нимало лак. Поред комуналног отпада,ту су и велике количине грађевинског отпада.


Срђан Пантовић, директор КЈП Златибор, Фото: ГЗС

" Према Локалном плану за управљање отпадом (2019-2028), грађевински отпад, отпад од ископа и рушевина се депонује на депонију Брегови, на неколико километара од центра Златибора. Ова стара општинска депонија затворена је од формирања депоније Дубоко и годинама се не користи,а захваљујући пројекту који је финансирала Влада РС, извршена је санација и рекултивација депоније. Након затварања и санирања ове депоније, она је опредељена као локација за одлагање грађевинског и кабастог отпада. Инвеститори уз дозволу за градњу добијају детаљна упутства како да поступају са отпадом који настаје на њиховом градилишту и начин како их одлажу.Према слици како изгледају Брегови, може се закључити да су инвеститори и извођачи радова итекако свесни да је општина Чајетина еколошки настројена и да је у њиховом интересу да следе упутства. Све ће бити много лакше када се успостави рад рециклажног дворишта где ће сав отпад бити детаљно селектован“, рекао је за ГЗС Срђан Пантовић, директор КЈП Златибор.

Милан Стаматовић, председник општине Чајетина, Фото: ГЗС

Када је реч о рециклажном дворишту, први човек општине Чајетина каже да је прекопиран модел рециклажног дворишта из Шведске и да се радило по по њиховим саветима како би се избегле грешке на самом почетку,док је општина Чајетина обезбедила све услове како би грађани били спремни за рециклажно двориште.
„ За управљање смећем и чврстим отпадом применили смо пре свега едукацију, а пописивали смо све врсте отпада, урадили пропагадни материјал које смо делили нашим грађанима, да се припреме на време као би наредне године били спремни за рециклажно двориште и начин селектовања отпада. Били смо иницијатори многих активности што је захтевало пуно финансијских средстава,енергије и рада. Техничка подршка шведске владе пуно нам значи, јер поред сталне едукације имамо и корисне савете у правцу техничких решења и грађевинских објеката ,тако да смо у старту избегли грешке које су они правили“, казао је Стаматовић и додао да је у првој фази изградње рециклажног дворишта неопходно милион евра, док ће са укупних пет милиона евра бити потпуно заокружена прича одлагања отпада у општини Чајетина.

 

 ГЗС

 

 

SRDJAN PANTOVIC MILAN STAMATOVIC REIKLAZNO DVORISTE

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.