Изграђена давне 1883. године, представљала је место окупљња виђенијих Чачана, и у њој су се поред градских одвијале и битне политичке приче. Истакнути новинар Политике, Гвозден Оташевић, каже да то уопште не изненађује.
Фото: Глас западне Србије
“У кафани су се водили бројни политички скупови. Тадашњи напредњаци и радикали и ко већ беше, састајали су се овде, јер по природи ствари механа је служила да људи кажу шта мисле. То приличи Србима, да се посвађају, па се после помире, а најлакше је да то учине у кафани уз ракију”, каже Оташевић.
Гвозден Оташевић, фото: Глас западне Србије
Једина је кафана која је преживела оба светска рата, а историчар Музеја у Чачку, Милош Тимотијевић истиче, да за све 134 године, колико постоји, остала је аутентична јер није мењала своје име, изглед, ни делатност.
Милош Тимотијевић, фото: Глас западне Србије
“Цар Лазар је одувек на истом месту, понекад је имала неки украс више или мање, али остала је аутентична. Чак је остала табла са социјалистичким симболом три осмице, а од 1904. до 1912. године у згради је био и Раднички дом одакле се полазило на радничке демонстрације и манифестације”, навео је Тимотијевић за Глас западне Србије те историјске чињенице.
Фото: Глас западне Србије
Омиљено место и знак распознавања представља за бројне Чачане и у 21. веку. Маристела Белић, из УТП “Морава”, у склопу које је данас и кафана Цар Лазар, каже да су и поред модернизације успели да сачувају дих старих времена по којем је ово култно место и препознатљиво.
Маристела Белић, фото: Глас западне Србије
“Кафана је и дан данас својим квалитетом успела да задржи своје старе госте, али и да регрутује неку нову генарацију. Вло често се овде препричавају приче и легенде које су везане за тадашње чачанско доба. Цар Лазар је толико позната у граду, да је врло често међу Чачанима и одредница где ће да се сретну. Обично људи кажу да се нађу код Цара и иду ка граду, или ка болници”, истакла је Маристела Белић.
Фото: Глас западне Србије
У Чачку током времена изграђено је и отворено на десетина нових кафана, али само је Цар Лазар остала јединствена и верна традицији.
Фото: Глас западне Србије
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.