Прањани: Сабор који ће се памтити навек 


И НАТО има захтев за Вучића              Пас ујео десетогодишњег дечака на Градском бедему              Данас почиње пролеће              Данас почиње електронско заказивање термина за упис у 1. разред основних школа              Дачић: Србија у Охриду успела да заштити своје националне интересе              Млађи долазе: Јаков ће победити Мила, Мандић, Даниловић и Бечић уз њега              Трагичан крај потраге, нестали Зоран из Трнаве пронађен мртав              Кондиторима 500 милиона динара државне подршке за откуп домаћег млека у праху              Национални дан борбе против рака дојке - превенција чува здравље              Почела пријава на еАграр, за два месеца еИД број узело 236.000 пољопривредника              „Све боје слободе”, Чачак спреман да заблиста као Престоница, подиже се и средњовековно село на Љубићу              Данас се обележава Национални дан борбе против рака дојке, болести која представља најчешћи малигни тумор код жена у Србији.             

 


Прањани: Сабор који ће се памтити навек
18.08.2019 | 0 коментар(а)



Прањани –Километарска колона аутомобила сливала се јуче у Прањане из правца Горњег Милановца и мештани



веле да су морали да путују метар по метар већ од велике кривине, како они називају једну удолину пред селом. То је био доказ да је први сабор виолиниста у овом горском селу привукао највише света од његовог постанка.

А то су 1827. године кад је овде укровљена прва црква брвнара па затим 1858. у октобру, јер су тог дана мештани саставили своју прву школу. Тако се и звала „12 октобар“ све до 1979. године кад је преименована у ОШ „Иво Андрић“ чије име и данас носи.

Атмосфера у Прањанима синоћ, фото: Человјек

Место иначе обележава, по имену месне богомоље Вазнесење Господње Спасовдан и дуго је после Другог светског рата највећи сабор у овом крају био 6. августа, дан рудара по овдашњем јамском копу „Брезак“. То налазиште магнезита, је, шта да се ради, потопљено чак сва три хоризонта и делом први су под водом још од 1912. која је досегла ниво од 191 метар, па се тај празник угасио. Остало је, да прослављају само Преображење које пада у сутрашњи дан, али, ће извесно, у повести овог горског села под Сувобором нови празник да се зове Сабор виолиниста Србије.

Смештај на сваком слободном месту у Прањанима, фото: Человјек

Седим овде на уласку у шатру и не могу да погрешим сматрам, у петак је кроз варош прошло 8.000 гостију а вечерас најмање 15.000 посетилаца сабора“, прича нам пријатељ Милета Јелић – „Мићо мрак“, који деценијама држи шатре по Србији од јутра до јутра, од севера до југа, и зна сваку бројку и сваку посету.

Угоститељи остају и сутра у Прањанима, фото: Человјек

То је, за ово место од 1470 становника, историјска посета. И догађај који ће се навек памтити јер се, како мештани веле, синоћ није могло проћи кроз главну улицу. Дабобе да јесте, али уз пуно стрпљења и уз уживање разуме се, јер је сокак био начичкан тезгама са робом разних врста, уз обавезно пиво и што је најважније, не изоставно добро саборско расположење.

И на саборишту, где су се надметали најбољи виолинисти Србије стремећи ка изузетној награди „Шкода фабија“ морало се ићи стопу по стопу. Хиљаде посетилаца уживале су у тоновима српских мајстора виолине, од којих би многи могли, са мало храбрости, да се појаве и на великим концертним сценама у свету.

Прањани ће дуго памтити овај сабор, фото: Человјек

Иза бине, док смо чекали проглашење победника, разговарамо са Радишом Јевтовићем који данас држи село „Рајски конаци“ у оближњим Леушићима а деценијама је водећи извозник меса из Србије у свет, од Шведске, Канаде до Јужне Америке.

„Ово је изванредно организован фестивал. Срце ми је пуно што присуствујем оваквом догађају у свом завичају“, каже Јевтовић за РИНУ.

Кроз Прањане одјекивао и звук трубе, фото: Человјек

На сабору смо, по природи овдашњих ствари и географским односима срели и четнике са оближње Равне горе. Српски четнички војвода Гојко Рабреновић и његов друг по звању, војвода Слободан Оташевић кажу да је то изузетан догађај за српску традицију а један војвода, четнички дабоме, допутовао је у Прањане чак из Сент Питерзбурга на Флориди (САД). Име му је Ђорђе Лукач, родом је из Сремске Митровице и вели:

„Волим Србију до неба, обожавам овај крај, увек ћу долазити на сабор“.

Лонац за гиниса у Прањанима, фото: Человјек

Уз њега је била и супруга Пенка која с поносом вели:

„Ја сам бугарка пореклом, волим Србе и Србију, али ми је жао што ни после 30 година брака са Ђорђем не могу да добијем ваше држављанство. Кажу да ми родитељи нису рођени у Србији, као да ја то незнам и као да ја не волим Србију“.

Домаћини су се својски потрудили да сачувају образ и част, угосте оне који путују из даљине, пруже руку својим суседима. Ово је повесни догађај за мало село у брдима и време ће рећи да је темељ једне дуговеке традиције и великог народног обичаја.

„Имали смо посебно разумевање од стране председника општине Горњи Милановац Дејана Ковачевића који је уложио много труда да бисмо стали пред оволики свет и понудили догађај и гостопримство које неће заборавити. Ковачевић је један од најзаслужнијих што је први сабор виолиниста Србије добио изузетне оцене а то чујемо по позивима са разних страна, и што су Прањани ступили крупним корацима на велику сцену уметничке, музичке и саборашке Србије“ – каже Гвозден Николић идејни оснивач ове приредбе.

После вечерашњег, завршног програма сабора, угоститељи ће ипак остати овде, јер сутра је у Прањанима стари народни празник а разуме се и вашар Свето Преображење Господње.

РИНА

 








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


sabor pranjani poseta gosti koncerti

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 

















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 139.914.949 посета
Тренутно на сајту: 0 посетилац(a)