Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Голија последње уточиште за најређе сове у Србији

26/10/2019
image-gallery-item
Фото: Илустрација
Ивањица - Голија је једно од последњих уточишта за две најређе врсте сова у Србији чији је опстанак на тој планини

угрожен изградњом туристичких одмаралишта, указује Друштво за заштиту и проучавање птица Србије, које је започело истраживачку експедицију картирања птица у Парку природе „Голија”.

Реч је о гаћастој кукумавци и малој сови, најређим совама које настањују Србију, а које су се због угрожености нашле у „Црвеној књизи птица Србије”, наводи се у саопштењу Друштва и додаје да те две врсте деле исто станиште - старе и очуване четинарске шуме Голије.

Орнитолози су на тој планини забележили две мале сове, а осам гаћастих кукумавки су успели да ухвате и обележе их металним прстеновима.

„Мала сова је први пут уочена у парку природе с пролећа ове године када су је забележили чланови Краљевског академског природњачког друштва `Балкан`”, каже Никола Станојевић, који координира пројектом „Грађани и цивилно друштво за одрживи развој Голије".

Он објашњава да су пространство шуме и њена очуваност разлог зашто је осам одсто популације гаћасте кукумавке у Србији управо забележено на Голији.

Наглашава да опстанак ове две врсте сова на Голији угрожава низ пројеката, чији је циљ изградња великог планинског одмаралишта, у првом реду за зимске спортове, попут алпског скијања.

То ће, упозорава Станојевић, имати изразито негативан утицај на природне вредности тог подручја и указује да Голија има не само статус заштићеног парка природе већ да је део еколошке мреже Србије и да је значајно подручје за птице, биљке, лептире...

Такође, Голија је и једно од два подручја које у Србији има статус резерват из програма Унеска „Човек и биосфера”.

„Да би се обезбедила сигурна будућност угроженим врстама, попут гаћасте кукумавке и мале сове, треба се окренути ка одрживим облицима туризма. Шансу за опстанак и развој села на Голији треба тражити у екотуризму и производњи високовредне хране”, наводи се у саопштењу Друштва.

ГЗС/Танјуг

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.