Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Наставак дијалога власти и опозиције, под окриљем ЕУ

15/01/2020
image-gallery-item
Председник Србије Александар Вучић, фото: ГЗС
Смањење није спорно, проблем би био да га повећавамо, рекао је Вучић

Могућност снижавања изборног цензуса на три одсто могла би да буде тема нове рунде разговора представника Европског парламента и политичких странака, а овог пута могао би да учествује и европски комесар за проширење Оливер Вархељи.
Наставак дијалога о изборним условима уз посредовање ЕУ најавио је извршни директор Фондације за отворено друштво Милан Антонијевић, који је учествовао и на досадашњим разговорима. Претходно је председник Србије Александар Вучић најавио да се залаже за спуштање прага за улазак у парламент, који тренутно износи пет процената.
Тај предлог шефа државе наишао је на негодовање представника СзС који су већ најавили бојкот, али и на примедбе европосланика Тање Фајон, која је посредовала у дијалогу власти и опозиције. Она је рекла да су "радикалне промене изборних правила, тако близу одржавања избора, веома опасне тактике". Вучић јој је одговорио да се нада да ће се она као "истакнути борац за људска права, изборити да Срби у њеној родној Словенији добију статус националне мањине":
- Увек сам заинтересован за сваку реч Тање Фајон. Нарочито ако се тичу права српског народа у Словенији.
Председник је рекао да не разуме зашто странке опозиције које желе да бојкотују изборе нису задовољне најављеним смањењем цензуса, кад је "та одлука на штету СНС која ће вероватно имати мање мандата":
- Није тачно да се гази Устав ако се смањи изборни праг, већ није дозвољено да се цензус пред излазак на биралишта повећа и на такав начин отежава политичким протовницима. 

Око смањења цензуса су сви у Србији сагласни, осим људи из СНС, морам њих да убедим. Радују се и они који су се изјаснили за бојкот избора, знају да им је то шанса да уђу у парламент, ако не сада онда следећи пут. Током дијалога власти и опозиције већ су промењена три закона, казао је Вучић, наводећи прописе о финансирању политичких активности, јавним предузећима и Агенцији за борбу против корупције:
- Суштина је да је њима јасно да од бојкота нема ништа и што им је јасно да ће бити странака у парламенту. Људи ће да раде у Скупштини за плату коју примају.
Председник је питао где то пише да смањење цензуса угрожава предизборни процес, и додао да се на тај начин олакшава улазак у парламент мањим странкама, а да ће оштетити СНС, јер ће уместо 140 имати 110, 120 или 130 посланика.
Транспарентност Србија оценила је да најава власти о могућности промене изборног цензуса јасно показује да је "поштовање демократских начела" само изговор да се не решавају бројна суштински битна питања.

Немачки пример

НА коментар да је Савезни уставни суд у Немачкој 2014, два месеца пред изборе, рекао да цензус не сме да буде ни три одсто, како би била већа репрезентативност грађана у парламенту и да је то тада било квалификовано као демократска одлука, Вучић је рекао да је то јасно свима и у Србији, осим злонамерним људима.

Степенице против аутсајдера

ПРОФЕСОР ФПН Милан Јовановић каже да су оправдане примедбе да изборне законе не треба мењати неколико месеци пред изборе, али да та пракса у Србији није нова:
- У скоро 30 година вишестраначја изборни закони мењали су се и за време расписаних избора. Он сматра да би спуштање цензуса на три одсто било добро ако би се увео "степеновани праг", који подразумева да се за коалиције подиже праг за један или два одсто за сваку додатну странку у савезу. На тај начин би, каже Јовановић, била очувана стабилност политичког система, пошто не би постојала могућност да у парламент уђе сувише велики број партија, међу којима и аутсајдерске организације и политичари.

 

ГЗС/Новости

Nastavak dijaloga vlasti i opozicije pod okriljem EU

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.