док остатак списка попуњавају припадници јачег пола. У односу на исти период 2015. године листа је дужа за 2.973 имена, односно 3.405 жена, тачније за 1,5 одсто, док је у исто време 2014. број евидентираних са крштеницом старијом од пет деценија повећан за 8.362, или за 4,33 процената.
Статистика НСЗ показује да се само у току прошле године тржишту рада пријавило 78.375 незапослених из ове категорије. Већину њих чине мушкарци, док је 30.769 жена. Иако већина послодаваца воли да на радном месту види млађе снаге, ипак постоје и газде које дају шансу искуснијима.
"Број оних који имају више од 50, а у периоду од јануара до децембра 2016. године су нашли посао је 41.295, од чега је 16.179 припадница лепшег пола, што у односу на исти период претходне године када је забележено 35.490 запошљавања, представља повећање за 16,36 одсто", кажу у НСЗ. - У односу на исти период 2014, када је запослено 30.852 старијих од 50 година, то је повећање за 33,85 процената.
Национална служба за запошљавање у складу са потребама послодаваца за обезбеђивањем одговарајућег профила радника ради прелиминарну селекцију кандидата према постављеним условима и нуди послодавцу избор оних који у највећој мери испуњавају постављене захтеве за заснивање радног односа. Међутим, пре започињања селекције кандидата, улога саветника за запошљавање је да договори и прецизира услове које је послодавац дефинисао.
"Када је реч о условима, у обзир се узимају критеријуми као што су образовни профил, радно искуство, посебна знања и вештине", кажу у НСЗ. - Уставом као највишим правним актом Србије забрањени су сви облици дискриминације, као и одредбама Закона о раду и Закона о запошљавању и осигурању за случај незапослености. То подразумева да не сме да постоји условљавање одређеним бројем година.
У поступку оглашавања слободних послова НСЗ наилази на захтеве послодаваца за објављивањем огласа за запошљавање кандидата одређених година старости, иако захтевана старосна доб кандидата није у уској вези са природом посла.
"Наша улога је да када проценимо да је природа посла таква да га подједнако добро могу радити особе оба пола као и свих старосних групација, информишемо послодавца о томе и скренемо му пажњу да и другим кандидатима треба пружити прилику", кажу у овој институцији. - Приликом оглашавања слободних радних места ми не објављујемо услове везане за године старости и обавештавамо послодавца да оглас може бити објављен, али без наведених дискриминишућих услова.
Да држава брине о теже запошљивим категоријама, у које спадају и старији од 50 година, говори и Национални акциони план запошљавања. У 2017. години статус теже запошљивих имају млади до 30 година живота, вишкови запослених, старији од 50 година, особе без квалификација и нискоквалификовани, они са инвалидитетом, Роми, радно способни корисници новчане социјалне помоћи, дугорочно незапослени, односно они који су на евиденцији дуже од годину дана, млади до 30 година старости са статусом деце палих бораца, или без родитељског старања, жртве трговине људима и породичног насиља.
На које начине подстаћи запошљавање
Програми и мере активне политике запошљавања, који се ради подстицања запошљавања у 2017. години реализују, јесу: посредовање у запошљавању, професионална оријентација и саветовање о планирању каријере, субвенције за запошљавање, подршка самозапошљавању, додатно образовање и обука, подстицаји за запошљавање корисника новчане накнаде, јавни радови, запошљавања особа са инвалидитетом...
Новости
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.