Највеће стадо оваца на Бaлкану: Четири брата на Пештери чувају преко хиљаду грла 


U Srbiji danas 23 stepena, večeras naoblačenje              Samostalcima danas isplata novembarskih penzija              Od izvoza maline skoro 240 miliona evra za 10 meseci 2023. godine              Pajović: Završetak izgradnje Zdravstvene stanice u Ljubiću do kraja februara              Deset hiljada dinara stiže na račun gornjomilanovačkih srednjoškolaca              Dnevnik zapadne Srbije jedan od najgledanijih lokalnih informativnih emisija              Hadžića kuća biće završena do 14.decembra: Etnografski muzej i Muzej košarke od izuzetnog značaja za kulturni život Čačka              Druga faza rekonstrukcije vrtića u Ljuboviji              Kongresni centar na Zlatiboru imaće plenarnu salu za 1.000 ljudi, sobe za odmor i izložbeni prostor, raspisan tender za projektante              Sutra prodajna izložba požeškog Društva za cerebralnu i dečju paralizu              Bajina Bašta: Kuća Milana Jokića spomenik kulture              Usvajanje Strategije razvoja kulture grada Užica za period 2024-2029.godine              Raspisani konkursi „Gradovi u fokusu” i u oblasti umetničke igre i likovnih umetnosti              Novi ciklus kreativnog konkursa za osnovce „Naš vojnik, naš heroj“             

 
Највеће стадо оваца на Бaлкану: Четири брата на Пештери чувају преко хиљаду грла
Trenutno na sajtu: 224       |       Podeli:
14.06.2021 | 0 коментар(а)



Сјеница - На тромеђи између Албаније, Црне Горе и Србије, на непрегледном Пештери,



са ког свако ко је могао већ је одавно отишао, живи и поносно ради вредна породица Куртагић. Отац и мајка имају деветоро деце, осам синова и једну кћерку. Четворица су остала на породичном имању и успешно се баве овчарством. Овде су и формирали породице, па се у њиховом дворишту игра десет малишана док на ливадама пасе највеће стадо на Балкану.

"У ово доба године имамо преко хиљаду грла, никада нисмо успели све да их пребројимо, када отопли и крену да се јањгње тај број прелази и две хиљаде. Тешко је толики број држати у једном тору, па су нам распоређени на неколико места. У току зиме овде није нимало наивно, па је потребно добар део хране да обезбедимо. Имамо ту срећу што сено не купујемо. Имамо и све потребне машине, а радну снагу не плаћамо јер смо многочлана породица, оно што једино купујемо су житарице", казао је за РИНУ, Шефкет Куртагић.

Вредни сточари нису се покајали у намери да направе велику фарму и своју чељад на тај начин прехране. Њихово стадо првобитно је бројало око 150 оваца, а ширило се из године и годину и достигло ову невероватну бројку. Пештер је неприступачан терен, па су се много мучили али на крају су, уз велики труд и првенствено слогу у томе успели.

"Саградили смо велики тор где може стати трећина грла, и радимо на томе да још проширимо. Вода нам је била велики проблем, али успели смо да је доведемо до нашег домаћинстава. Градимо сењак у ком ћемо храну држати преко зиме и тако олакшати посао. Прилазни пут до куће нам је веома лош, и то нам је следећи циљ. Настојаћемо да изградимо нови и бољи, а надамо се да ће и локална самоуправа имати слуха за наше потребе", рекао је Саладин.

Њихови верни пријатељи и чувари стада на непрегледним равницама су и пастирски пси кангали. Да њих нема, не би могли да сачувају своје овце на суровом Пештеру.

"Без њих смо као без очију, треба сачувати стадо од предатора и дивљих звери који овде свакодневно шетају. Имамо одрасле кангале који су се неколико пута хватали у коштац, са вуковима и са медведима. Увек су изашли као победници. Код нас вам је овде један кангал, на једног вука", са осмехом прича Саладин.

Производи који се добијају од ових сјеничких оваца немају границу. Породаја иде "као алва", а највише се траже чист сир, млеко и кајмак. То су најјачи адути ових сточара који вредно раде на тромеђи три државе. За ове производе задужене су њихове супруге, које такође не беже од тешких послова на имању.

"У бачве стаје око 55 килограма чистог пуномасног овчјег сира. Начин припреме је мало специфичан јер се прво усири, па то планинке онда цеде и секу на кришке и овакав квалитет је унапред продат и немамо проблем са пласманом. Годишње са наше фарме на продајна места оде око три тоне овчијег сира. Тако да има рачуна овим се бавити, не жалимо се", закључио је најмлађи брат Екрем.

 

 

ГЗС/РИНА

 




PODELI:






Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


farma ovaca pester

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 













 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 149.956.905 посета
Тренутно на сајту: 224 посетилац(a)