је професор Зоран Броћић професор пољопривредног факултета из Беогрда који је водио пројекат у центру за кромпир у Гучи .
,,Успели смо данас смо да уз помоћ меристема и микропропагације дођемо до безвирусне прве домаће елите .Произвели смо око 120 тона домаће елите - дезире, агрије, клеопатре, кенебека, синоре, док је Драгачевски месечар у фази признавања и враћања на сортну листу и биће то ускоро једина српска сорта док су остале стране,, каже Броћић који је са партнерском фирмом Ерзе плант и Центром за кромпир у Гучи применила најновију методу еропонику скоро уведену у европским земљама.
Фото: РИНА
Центар за кромпир у Гучи припада Министарству просвете и технолошког развоја ,али је нешто више од десет година у блокади због дугова за електричну енергију и зарада запослених,али је највеће посрнуће ове установе одузимање земљишта на подручју Голије, без накнаде што је онемогућило производњу семенског кромпира на овој планини .
Међутим, ова научна установа са зградом од преко 1000 метара квадратних пуким чудом и захваљујући виспреним драгачевцима који гаје посебан култ према кромпиру ,остала је на ногама.
Фото: РИНА
,,Лабараторије смо сачували са партнером који их је додатно опремио и оспособио за рад. Ово је нешто што је потребно држави Србији уколико жели да се озбилјно бави пољопривредом . Наша држава годишње увезе семенског кромпира за преко 5 милона евра. А ми смо произвели врхунско семе и плус једну домаћу сорту. Овај институт једини је преживео трагедију која је затекла сличне институте у држави“ каже Милић Домановић вд директор Центра.
Семе врхунског квалитета у продаји наредне седмице
Фото: РИНА
,,За десетак дана, добићемо папире и припремамо амбалажу за дораду, у магацину Врањици где се налазе прве комерцијалне количине. Цене су ниже од увозног кромпира, а гарантујем да је квалитет европски“, каже Броћић.
Министар Ненад Поповић није испунио обећање, прече штиклице
Фото: ГЗС
Министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић посетио је пре две године Институт и обећао конкретну помоћ.Међутим ни на једном конкурсу ,пројекат за производњу кромпира није прошао, али су зато прошле наочаре, женске штикле и слично. Поповић би требао да објасни или бар да се извини драгачевцима и призна да није одржао обећање.
Центар за кромпир у Гучи код Иновационог фонда који предводи Ненад Поповић конкурисао је два пута и ниједном пројекат није прошао , иако је тадашњи министар Ненад Поповић био у посети, каже Броћић.
„ Очекивали смо да ћемо добити средства, јер смо имали добар пројекат .
Фото: РИНА
Иначе, планови и за наредну годину не теку како је првобитно планирано.
Наиме, за идућу годину , закупљено је 50 хектара оранице на Карајукића бунару како би се прве количине на 20 хектара на време прпипремиле, али је овога пута, уследила забрана од стране Завода за заштиту природе.
„ Закупили смо 20 хектара ораничних површина које су изоловане, али је Завод за заштиту природе забранио је да се у другој зони Националног парка Пештерско поље сади кромпир. Извезли смо већ око250 тона сатурационог муља и пролази нам време за обраду, додаје Броћић.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.