Археолози открили подно планине Венчац задужбину Немањића за коју не постоји никакав писани траг 


Danas pre podne sunčano, od sredine dana nestabilno sa kišom              Pravoslavni vernici danas obeležavaju treći dan Vaskrsa, Vaskršnji utorak              Danas isplata penzija samostalcima,vojnim i poljoprivrednim penzionerima             

 
Археолози открили подно планине Венчац задужбину Немањића за коју не постоји никакав писани траг
Trenutno na sajtu: 351       |       Podeli:
11.09.2020 | 0 коментар(а)



Аранђеловац – Тамо где стаје историја, наставља археологија захваљујући којој се сазнају
Монументална грађевина откривена на локалитету Дворине код Аранђеловца, Фото: РИНА

бројне тајне српске прошлости. У срцу Шумадије, на налазишту Дворине код Аранђеловца, археолози су пре 16 година започели истраживања у жељи да пронађу остатке куће последњег српског деспота Павла Бакића, међутим открили су ипак нешто друго, поприлично импозантније и мистериозније, преноси агенција РИНА.

„Кад смо пронашли тесаник са остацима фреско сликарства било је јасно да се у близини налази црква и кренули смо даље да истражујемо. Дошли смо до огромне монументалне грађевине, веће чак и од Грачанице. Ради се о средњовековној цркви која је дугачка 27, а широка 14 метара, украшена живописом великих мајстора, што је чини једном од највећих у том добу, али је невероватно да за њу нема никакав писани траг“, рекао је за РИНУ професор Владан Миливојевић, кустос Народног музеја у Аранђеловцу.

Владан Миливојевић, Фото: РИНА

Задужбина оваквих димензија, могла је бити само владарска, па се за сада претпоставља да припада лози Немањића и да ју је подигао цар Душан, средином 14. века у доба највећег процвата своје владавине. Изграђена је у српско- византисјком стилу, али њено постојање и даље је обавијено велом тајне.

„На основу неких пронађених остатака сматра се да је управо у овој цркви било седиште Београдске епископије у 14. веку. Црква има припрату која је заједно зидана са бродом. Он је осликан, а припрата није. Зато се претпоставља да се нешто у међувремо догодило, можда чак и смрт цара Душана која битно мења историју, али и даљу будућност ове цркве. Током истраживања овде смо пронашли велики број фрагмената фресака, које се сада налазе у музеју, а најбољи и најкрупнији комади су конзервирани“, каже Миливојевић.

Ископавња на овом локалитету се врше последњих 15 година, Фото: РИНА

Проналском овог великог локалитета подно планине Венчац, откривају се нове странице српске средњовековне историје. Бројна истраживања отвориће и додатна питања, али је извесно да ће се на овом месту појавити значајне чињенице које су биле вековима скривене од јавности.

„Постоји много непознаница које ће се открити будућим истраживањима. Откривени су масивни надгробни споменици који сведоче да је изутено богато становништво овде живело током средњег века, а на нама је да откријемо ко је све тада насељавао ово подручје“, изјавио је Миливојевић.

Изнад цркве било је велико гробље, остаци скелета и даље су ту, Фото: РИНА

Владари из династије Немањића били су најпознатији ктитори у српској историји, али за све њихове грађевине постоје писани докази, док једино за цркву пронађену у Дворинама код Аранђеловца не постоји никакав траг, нити објашњење, и зато је она за сада једина непозната задужбина ове лозе.

 

РИНА / ГЗС

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


arandjelovac vencac arheolozi otkrice crkva nemanjici

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.331.240 посета
Тренутно на сајту: 349 посетилац(a)