Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Градска библиотека од подстанара до раскошне, велелепне читаоницe - ево ко је највише помогао кући знања

09/12/2022
image-gallery-item
Нова зграда библиотеке уместо некадашњег Дома војске, Фото: ГЗС
Чачак - Дуг је пут прешла градска библиотека која је од подстанара, растрзаног на две локације примала љубитеље књиге у Господар Јовановој

и сутерену Дома културе. Деценијама се за ову кућу знања и културе тражило решење, а све политичке гарнитуре до ове последње остале су само на обећањима. Данас је то једна од најраскошнијих и најлепших установа у Чачку са којом се град може поносити, а дан када се сместила под нови кров остаће златним словима уписан у културну баштину града на Морави.

„Ово је један од величанствених пројеката културе у нашем граду, који је доживео ренесансу, али ту нећемо стати. То је само почетак. Град Чачак за мање од 20 дана постаје прва Престоница културе Републике Србије, а наш град наставиће да улаже у културу као никада до сад. Чачак иначе има традицију културног живота наше постојбине, јер је зграда окружног начелства, где данас заседају Међуоппштински историјски архив и Народни музеј, 1878. године била проглашена за најлепшу грађевину у Кнежевини Србији, а пред нама је отварање два нова музеја, Етнографског и Музеја кошарке”, рекао је градоначеник Чачка, Милун Тодоровић.

Данас је ова установа незаобилазна дестинација многих познатих личности и љубитеља књига. У њој се налази више од 250.000 публиакција, у штампаном али и дигиталном облику, а са преко 200.000 услуга годишње, услужи око 9.000 активних корисника.

Арно Гујон и Милун Тодоровић на отварању Одељења стране књиге, Фото: ГЗС

Иначе, зграда у коју је смештена библиотека, а које је купљена од Војске Србије за милион и 200 хиљада евра, више од пола века била је центар друштвеног живота града на Морави. Купопродајни уговор потписао је бивши градоначелник Чачка, Велимир Станојевић. Међутим, до данашњег стања било је огромних перипетија које је успео да реши садашњи градоначелник Чачка, Милун Тодоровић који је без сумње заједно са Станојевићем најзаслужнији што је библиотека први пут у веку добила ноиви кров над главом.

Занимљиво је да је Друштво читалаца Чачка основано у једној малој касаби 1848. године када је Чачак, малена варошица бројила једва 1.000 душа и да се одржало кроз недоба све до данашњих дана.

 

ГЗС

 

CACAK BIBLIOTEKA DOM VOJSKE DRUSTVO CITALACA ARNO GUJON MILUN TODOROVIC

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.