од Ивањице. Ова локација на добром је путу да постане прави бисер спрског туризма, јер је на њеним стрмим стенама постављен "гвоздени пут", а друга Виа Ферата у овом делу Србије спремна је за посетиоце. Мучањ је препознатљив по свом крашком рељефу и стенама од којих се састоји и сам врх, Јеринин град, стога су ове фасцинанатне стене уочљиве чак и са магистралног пута који води до Ивањице, пише агенција РИНА.
Западна Србија добила још једну Виа Ферату, Фото: Јанко Грбић
„Дужина сајле је 500 метара, висенска разлика је 200 метара. Пењање од подножја до врха траје око два сата, а ова Виа Ферата доступна је како искусним планинарима, тако и рекреативцима, али наравно уз помоћ и подршку инструктора. У богатству крашких рељефа ове планине највише се истичу пећине. Испод Глатке стене, на надморској висини од 1224 метара, добро сакривена, налази се једна од најпознатијих – пећина четничког команданта Боже Јаворца. Ту ће сада сви који се одлуче на авантуру овим гвозденим путем моћи да предахну, а затим наставе пут према врху", рекао је за РИНУ Јанко Грбић директор ТО Ивањица.
За све оне који се осмеле на овај пут, награда их чека на врху и то у виду нестварног погледа који пуца на околне планине. Лепота која се тада види може се само доживети, јер се тешко описује речима.
„Од следеће године Виа Ферата на Мучњу биће и званично увршетна у туристичку понуду Ивањице. На самој локацији биће обезбеђена сва потрена опрема, у виду Виа Ферата сетова, шлема и сајли. Овај пројекат урађен је у сарадњи са Туристичком организацијом регија Западне Србије. Министарство туризма издвојило је два милиона динара, а локална самоуправа 673 хиљаде", истакао је Грбић.
Западна Србија добила још једну Виа Ферату, Фото: Јанко Грбић
Према легенди име Мучањ ова планина је добила по врло тешком и мучном успону Светог Саве на сам њен врх. Како народна веровања даље говоре, на месту где је одмарао налазио се извор воде, који и данас ту постоји. У народу је та вода позната као лековита, па је ово место често посећено од стране верника и путника намерника. Са планине Мучањ пружа се невероватан поглед на скоро пола Србије, а највећи врх простире се на 1534 метара надморске висине, који је познат и као Јеринин град. Уређене су пешачке стазе, као и видиковац са ког пуца поглед на Овчар, Чешаљ, Голију, Јелицу и Градину.
„Мучањ је у последње време постао једна од најпосећенијих туристичких дестинацаија у општини Ивањица. У селу Катићи које се налази у подножју, током минуле летње сезоне тражило се место више, јер су јул и август унапред попуњени. Поред заиста фантастичне природе, ова планина је права историјска ризница. Уређен је Карађорђев шанац, јер то једно од места где су се водиле борбе за Србију 1806. године, а ускоро ће бити уређен и пут до самог врха“, закључио је Грбић.
РИНА (ГЗС)
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.