Vatre sa Murtenice 


U Srbiji će danas vreme biti umereno do potpuno oblačno, mestimično s kišom, a ponegde je moguć i pljusak s grmljavinom,popodne razvedravanje              Danas poćinje isplata jednokratne pomoći za decu u Srbiji              Konstantan pad proizvodnje i prerade krompira u Srbiji              Preminuo odbornik iz Topole koji se pre nekoliko dana polio benzinom i zapalio              Predavanje arhimandrita Tihona: Sveti Sava u Hilandaru i Studenici večeras od 19 sati              Obilne padavine na teritoriji Moravičkog okruga za sada nisu napravile veće probleme              U nedelju „Kačamakijada” u Ježevici             

 

Vatre sa Murtenice
01.05.2023 | 0 коментар(а)



Nova Varoš - Prvomajska vatra na radost najmlađih na uzvišenju Talambas u Draglici. Bledi prastari običaj stočara i verovanje da vatra čuva od veštica i bolesti.



Oko vatre zapaljene uoči Prvog maja na uzvišenju Talambas, iznad crkve u Draglici, okopilo se tridesetak meštana, a najviše je bilo dece, pristigle u zavičaj roditelja.

Uz igru i posluženje, najmlađi su brojali vatre: još dve pod Murtenicom, u Mladenovićima i Kovačevićima, pa u Stublu, Jelači, Vranešima, Rutošima, te na Jabuci kod Prijepolja, koliko se videlo sa Talambasa...

O dovlačenju drva i granja na kotu 1 040 metara, po tradiciji brine Nedeljko Neđo Grujičić iz obližnjeg zaseoka. Ovde nema rastinja i bojazni da se vatra prenese na okolinu.
– Proredile su se prvomajske vatre, uglavnom zbog opustelih sela.

Foto: Zlatar info

U godinama posle Drugog svetskog rata za loženje vatre drva su skupljali đaci i omladinci. Vladalo je pravo takmičenje u običaju koji se vezivao za Praznik rada, a onda je sa starenjem sela sve bledelo – podseća Grujičić. – Naši preci su pričali o starom običaju da su majske vatre ložile sluge, a gazde dolazile da ih biraju, uzimajući u najam, najčešće za čuvanje stoke od Đurđevdana do Mitrovdana...

Inače, poznati su drevni običaji paljenja majskih vatri. Prvi maj su proslavljali i Kelti. Antropolog Frejzer beleži da su ogromne vatre paljene na brdima i uzvišicana, oko njih se igralo, pevalo i pilo. Verovali su da takva vatra čuva od veštica i bolesti, kako ljude, tako i životinje, jer je stočarstvo bilo važna grana opstanka.

Zabeleženeo je da su se vatre radosnice palile sve do 19. veka u skandinavskim zemljama, a i u Evropi i to uz simbolično prinošenje žrtve... I danas se ponegde može naći običaj paljenja takozvanih majskih vatri.

GZS/Zlatar info






Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 













 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 147.197.936 посета
Тренутно на сајту: 261 посетилац(a)