Опрезно са гљивама, поручује Мишко! 


Majsko vreme i danas varljivo: Promenljivo oblačno, a u pojedinim delovima zemlje obilnije padavine              Đedović potpisuje memorandum za projekat fabrike solarnih panela              Danas jedni slave Dan pobede nad fašizmom, a drugi - Dan Evrope              Srednjoškolci koji izaberu dualni model će dobijati od države 5.000 dinara mesečno              Crvene mrlje plutaju Limom              Opština Lučani raspisala poziv za predloge kandidata za opštinska priznanja             

 
Опрезно са гљивама, поручује Мишко!
Trenutno na sajtu: 471       |       Podeli:
14.07.2018 | 0 коментар(а)



Топола – Мишко Благојевић из Тополе сакупља гљиве преко 20 година. Учио је од свог пријатеља и како каже знање се стиче с годинама,

сада је познавалац око 20 различитих врста гљива. Одлазак у шуму постао је породичан излет јер са њим у природу по гљиве иде супруга и ћерка.

„Ми сакупљамо на Руднику и Букуљи, ту је букова и грабова шума у којој их највише има. Воле чистије пределе, обрасле маховином,  а ове кише су им баш пријале тако да гљива ове године има на претек. Ипак без познаваоца гљива никако не треба брати нити конзумирати јер има доста сличних. Чак иако имате књигу и календар брања то није довољно, тешко по изгледу можете разликовати јестиву од отровне“, рекао је за ТопПрес Мишко Благојевић.

Честе кише изазвале су доста проблема али гљивама су баш пријале, тако Благојевићи после сваког одласка у шуму имају пуне руке посла.

„Овде код нас најчешће сакупљамо вргањ, црну трубу и благву. Једемо их скоро сваког дана, уз тестенине, гулаш, пржене са јајима, луком може и као зачин осуше се па самељу и додају јелима. Буквално на 1000 начина се могу припремати. Изузетно су здраве користе се и у медицини, пухара кад се осуши њен прах се ставља на ране, посекотине, потпомаже брзо зарастање рана односно зауставља крварење“, објашњава Благојевић.

Благојевићи своје гљиве конзумирају свеже али и сушене. На Руднику има откупна станица где је 300 динара колограм свежих гљива. Ипак како каже Мишко они су одлучили да своје гљиве суше и преко зиме их продају по цени од 20 – 30 евра по килограму. Вишак гљива сада у сировом стању поклоне пријатељима или направе укусну закуску па се сви сакупе.

ГЗС/ ТопПрес




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.799.789 посета
Тренутно на сајту: 472 посетилац(a)