Организовано прикупљање кабастог отпада и у сеоским месним заједницама 


Oblačno i hladnije vreme, povremeno s pljuskovima praćenim grmljavinom              Danas je Veliki petak, najtužniji dan, ali i u uvod i priprema za Uskrs              Godišnjica masovnog ubistva u OŠ „Vladislav Ribnikar”              Todorović za osam godina asfaltirao 500 km lokalnih puteva, evo šta je još planirao             

 
Организовано прикупљање кабастог отпада и у сеоским месним заједницама
Trenutno na sajtu: 344       |       Podeli:
03.06.2021 | 0 коментар(а)



Ужице - Организовано прикупљање кабастог отпада у сеоским месним заједницама важан

је сегмент у свеукупном процесу управљања отпадом на територији Града Ужица, закључено је после састанка представника Града и носилаца BWL пројекта са председницима Савета сеоских месних заједница, наводи се на сајту града Ужица.

По речима Момира Миловановића директора ЈКП Дубоко, које је носилац активности на реализацији пројекта који се односи на управљање кабастим отпадом, ово је само један у низу састанака чији је циљ упознавање грађана са значајем успостављања доброг система од ког ће корист имати сви.

Директор ЈКП „Дубоко” Момир Миловановић, фото: сајт града Ужица

“Добили смо предлог локације за постављање контејнера у сеоским месним заједницама, следећи корак је да Градска комисија са представницима комуналних предузећа изађе на терен и сагледа да ли су те локације прихватљиве. Надамо се да ће као и претходна два и овај трећи пројекат имати велики одзив и дати добре резултате. Кроз овај пројекат обухватићемо целокупно становништво града Ужица, грађани ће имати могућност да кабаст отпад одлажу на адекватан начин како би се он даље третирао. Сматрамо да уколико се све буде добро примењивало отпад неће завршавати на телу депоније и да ће наћи неку нову вредност, наша идеја је да то буде у цементној индустрији”.

Милош Радојевић менаџер BWL пројекта истиче да је веома важно разговарати о улози самих грађана у овом процесу.

Милош Радојевић менаџер BWL пројекта, фото: сајт града Ужица

“Ми се у великој мери ослањамо на њихову подршку, нарочиту од грађана у сеоским месним заједницама, да буду наша продужена рука јер је реч о теренима на којима не можемо свакодневно да будемо. Контејнери које набављамо кроз пројекат неће током целе године бити постављени на тим локацијама, већ је план да они ту буду по седам дана на свака три месеца. Кабасти отпад није свакодневни отпад комуналног порекла који је у обавези на дневном нивоу да буде уклоњен од стране ЈКП “Биоктош”. Сами грађани су најважнији актери у целом процесу, од момента када отпад настаје у домаћинствима до начина на који се према њему односе. На састанку смо схватили да људи нису адекватно информисани да немају довољно информација и да не схватају своју улогу на најбољи могући начин. Надам се да ће кроз ове пројекти схватити да је то циклус који траје и да ћемо схватити као појединици, локална заједница да је наша улога у овом процесу незаменљива”.

Да је битно да се свест грађана подигне на виши ниво потврђује и Миодраг Станојчић председник Савета МЗ Биоска.

Миодраг Станојчић председник Савета МЗ Биоска, фото: сајт града Ужица

“Ако сви заједно не будемо учествовали у овом процесу од њега неће бити ништа, није довољно да Град издваја средства ако ми сами не будемо у томе учествовали. Кабасти отпад је велики проблем али има решења и за њега. Ми смо успешно решили проблем дивљих депонија постављањем 5 кошева и 5 контејнера, а постављен је и контејнер за медицински отпад у центру Биоске како се не би депоновао заједно са осталим. Сигурни смо да можемо да одговоримо и на овај нови задатак”.

И Велимир Шуњеварић председник Савета МЗ Злакуса сигуран је да све месне заједнице кроз овај пројекат добијају доста.

Велимир Шуњеварић председник Савета МЗ Злакуса, фото: сајт града Ужица

“Месна заједница Злакуса је међу првима решила проблем отпадних вода, урадила канализацију и поставила уређаје за пречишћавање отпадних вода. Такође, међу првима је увела организовани одвожење смеђа, 90 одсто је регулисано одвожење комуналног отпада. Овај пројекат је наставак на све ово што је урађено, како би очистили села, уредили и како не било много кабастог отпада. Овим пројектом одредиће се место где ће моћи да се одлаже отпад, сва села, водотокови и путеви ће бити чистији”.

Контејнери за одагање кабастог отпада и шредер који ће мрвити и сећи тај отпад и олакшати његов даљи третман стижу у наш град захваљујући овом пројекту, који финансира Европска унија кроз програм прекограниче сарадње. Сви се надају да ће као и до сада Ужице успешно одговорити на постављне циљеве и на тај начин постати град који ће међу првима у Србији имати у потпуности решен проблем управљања свим врстама отпада.

 

Глас западне Србије

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


uzice otpad kabasti prikupljanje selo

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.033.394 посета
Тренутно на сајту: 344 посетилац(a)