О свакој петој породици у Чачку брине један родитељ 


Todorović za osam godina asfaltirao 500 km lokalnih puteva, evo šta je još planirao              Danas je Velika subota, drugi dan hrišćanske žalosti posle Velikog petka              U Srbiji danas oblačno, ponegde kiša i pljuskovi, a popodne prestanak padavina.              Gradonačelnik Čačka Milun Todorović posetio Mz Ključ              Za lokalne izbore u Čačku pod rednim brojem 2 izborna lista advokata Ivana Ćalovića              Na Zlatiboru se traži krevet više              Predsednik Aleksandar Vučić i premijer Miloš Vučević položili su cveće i zapalili sveće na spomenik ubijenima u Malom Orašju I Duboni              Rekonstrukcija gradskog trga u Čačku polako ulazi u završnu fazu              Pokret ,,Mi snaga naroda,, prof.dr.Branimir Nestorović prikuplja potpise podrške u Čačku             

 
О свакој петој породици у Чачку брине један родитељ
Trenutno na sajtu: 550       |       Podeli:
03.12.2018 | 0 коментар(а)



Чачак - Свака пета породица на територији града Чачак је једнородитељска, а 80 одсто њих чине самохране мајке,
Директорка Центра за социјални рад Бранимирка Радисавчевић, фото: ГЗС

рекла је агенцији РИНА директорка Центра за социјални рад у Чачку Бранимирка Радисавчевић.
Према њеним речима на евиденцији ове службе међу породицама које су оствариле право на новчану социјалну помоћ је 96 једнородитељских, од чека је осам са сеоског подручја.

„У западном модерном свету можемо да кажемо да се родитељство све чешће остварује тиме што жена сама одлучи да роди без подршке партнера, што код нас није случај. Самохране мајке у Србији су углавном из нужде а не по избору и као такве имају низ тешкоћа и препрека. У тежем стaтусу су самохране мајке које живе на селу јер су просторно удаљенији од многих ресурса које пружа градска средина. Самим тим теже су јој и доступна како здравствена, социјална заштита тако и све што спада у област културе и образовног система. Да би дошла до тога и континуирано користила потребно јој је више труда, напора а и финансијских средстава. Самохрани родитељи из руралних средина теже долазе до запослења, а поред њега имају обавезе и на земљишном поседу макар он подразумевао само производњу и за сопствену потребу. То је двоструки терет”, рекла је Радисавчевић.

Иначе, треба разликовати самохрано родитељство у правном и фактичком смислу. У правном смислу се подразумева онај родитељ чије дете нема признато очинство, или је један родитељ преминуо или је непознат. Док се самохраним родитељством не сматрају случајеви где је брак разведен и где други родитељ доприноси издржавању кроз алиментацију.
Међутим, у пракси се дешава да иако је суд одредио допринос о издржавању да се он не поштује, и онда фактички један родитељ самостално издржава дете и припада самохраним.

ГЗС/РИНА.РС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.179.550 посета
Тренутно на сајту: 551 посетилац(a)