минералне воде уз помоћ којих су се људи лечили још од турског доба. Њена својства добро су позната свима онима који су управо овде пронашли свој спас, а било их је на стотине. Ипак, и поред тога, ово бањско лечилиште данас је зарасло у коров а вода који лечи налази се у два имровизована базена до којих нема чак ни јасних путоказа.
„Ја сам три месеца била везана за кревет због ишијаса и имала сам заказану операцију у Београду. Од пријатеља сам тада први пут чула за ову бању. Иако живим у Севојну, никад пре нисам ни знала да она постоји. Долазила сам на купање два пута седмично и после три дана престала сам да пијем тродоне, а после сам чак и операцију отказала. Мене је ова Рошка бања заиста спасила. Колико сам је хвалила и моји кумови су сада овде купили викендицу“, рекла је Мика Шмакић из Севојна.
Мика Шмакић из Севојна, фото: ГЗС
Термална вода има констатну температару од 26 степени, а истраживања Института за рехабилитацију из Београда су показала да има изузетно специфичне физичко-хемисјке карактеристике. У њеном сасатву налази се растворени лековити гас водоник и припада категорији олигоминераних вода, што подразумева да се може пити у неограниченим количинима без последица. Изузетно делотворна показала се у лечењу болести зглобова, живаца, очију и хроничног реуматизма.
Рошка бања је до пре неколико деценија радила у оквиру пожешког рекреативног центра, данас због нерешених имовинско-правних односа, она практично пропада иако има велики потенцијал за развој туризма у овом крају.
Бањско лечилиште данас зарасло у коров и пропада, фото: ГЗС
„Земљиште је продато 2002. године приватном лицу, ми сада покушавамо на све начине да решимо те имовинске односе и надамо се да ћемо ускоро пронаћи адекватну солуцију. Већ постоји написан План развоја Рожешке бање, који подразумева и идејни нацрт бањског купатила као и изградњу спортско-рекреативног центра. Учинићемо све што је у нашој моћи да се у будућем периоду максимално искористе све могућности које ово лечилиште има“, изјавио је Иван Новаковић, заменик председника општине Пожега.Уколико се сада одлучите да дођете до Рошке бање, пут ће вас кроз села Рупељево и Роге довести до самог изворишта на ком се налази импровизована метална колиба која воду дели на два нивоа – мушки и женски базен. А, на ливадама поред, да сећају на нека лепша времена, када се овде скупљало на стотине људи, стоје већ одавно напуштене викендице.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.