Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

У Прибоју еколошка катастрофа, Лим се не види од смећа

15/03/2020
image-gallery-item
Стотине кубика смећа плови Лимом, фото: РИНА
Прибој – Стотине кубика смећа плови реком Лим и прети да изазове еколошку катастрофу. Некада једна од најчистијих

река у којој су се одрасли и деца купали,  сада је плутајућа депонија од пластике и најразличитијег отпада . Осам општина кроз које протиче ова река немају санитарне депоније а сметлишта се налазе у приобаљу, па се Лим пуни најразличитијим отпадом које стиже из Црне Горе, Босне и Херцеговине и депоније Стањевине у Пријепољу.

„Четрдесет хиљада кубних метара смећа годишње плута Лимом, према проценама стручњака који су то испитивали. Око 40 посто отпада потоне, 20 посто се задржи на обалама, а 40 процената прође воденим  током“, рекао је Горан Рековић, председник Ф онда за заштиту животне средине општини Прибој.

Горан Рековић, фото: РИНА

Најугроженије је Потпећко језеро до  кога реком стиже смеће, а затим и до Хидроцентрале, а велике количине отпада прете да направе хаварију у њеном раду.

„Ангажујемо рониоце  који за  20 дана изваде око 200 кубика смећа, а ми са нашом механизацијом уклањамо  крупна  стабла  како се не би угрожавао сам процес производње.  Све то, међутим, повећава  трошкове и може довести  до хаваријских застоја“, каже Предраг Шапоњић, директор „ Лимских хидроелектрана“.

Предраг Шапоњић, фото: РИНА

Еколози у Прибоју  упозоравају да уколико се ускоро нешто не предузме да би Лим могао да постане мртва река и истичу да имају припремљен пројекат за постављање сајле и плутајућих баријера на Лиму за купљење смећа које плови реком.

„Када поставимо баријеру и спречимо  доток смећа, онда ћемо се базирати да очистимо комплетан овај потез  од  Хидроцентрале до баријере. Надам се да ћемо до почетка туристичке сезоне успети то да очистимо“,наглашава Синиша Лаковић из Еколошког удружења „Јастреб“.

Синиша Лаковић, фото: РИНА

Из општине Прибој кажу да се проблем мора  решити на нивоу три државе кроз које река протиче у дужини од 220 километара.

„Ако се не реши проблем Стањевина, шта нам вреди да улажемо у туристичку инфраструктуру .Колико год се трудили да решимо тај проблем на територији наше општине, ништа нисмо урадили  ако се у проблематку не укључе и у другим општинама и државама“, каже председник општине Прибој, Лазар Рвовић.

Лазар Рвовић, фото: РИНА

Ресорно министарство обезбедило је 96 милиона динара и ових дана очекује се расписивање тендера за изградњу трансфер станице, што би био почетак решавање проблема депоније Стањевине.

ГЗС/ РИНА

Lim smece katastrofa zaraza

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.