Бог није штедео кад је овде природи делио лепоту, а сви планинари који се одлуче да пешаче до врха, бивају награђени јединственим погледом на меандре Мораве, средњовековне манастире скривене у густој шуми и целу Овчарско-кабларску клисуру, преноси агенција РИНА.
Ове године, кад је корона вирус већину Срба принудио да остану у земљи, ова планинска лепотица бележи рекордну посећеност. Хиљаде људи седмично прође преко пешачких стаза на планинама у близини Чачка.
„Пре неколико година урађен је видиковац са ког се пружа величанствен поглед на меандре Мораве, а око 70 километара планинарских стаза је обележено на Каблaру, Овчару и Каменој Гори. Уређена је и инфо табла у центру Овчар Бање где се могу добити све битне информације кад посетиоци крену у обилазак. Ово је изузузетан терен, употпуњен бројним туристичким садржијама попут вожње катамаранима, планинарањем, обиласком манастира, али и несвакидашњих приордних лепота попут Бањског потока“, изјавио је за РИНУ, Горан Николић из Туристичке организације Чачка.
Велики број посетилаца ове године иницирао је и неколико акција спасавања. Горска служба реаговала је пет пута, а последњи пут са неприступачне локације спасиоци су на сигурно сместили осам српских туристкиња.
„Свако кретање у природи носи са собом одређени ризик, и зато планинари морају да буду свесни терена и својих могућности. Дешавало се да мајка крене на пешачење са двоје деце у папучама. Неопходно је да се пре сваког пута добро информишете и адекватно опремите, затим да пратите планинарске маркације и ваш боравак у природи само на тај начин ће бити потпуно безбедан и незабораван“, каже Николић.
Међутим, проблем са којим су се посетиоци планине Каблар суочили у претходном периоду јесу погрешне маркације које самоиницијативно поставља искусни планинар, а које за неискусне могу бити итекако ризичне.
„Ових осам туристкиња нису залутале пратећи његове ознаке, али било је ранијих проблема. Ми знамо о ком планинару се ради и подносили смо пријаве, али како су нам реки нема осноава за његово кривично гоњење. Оно што је најважније за све који се одлуче да посете Каблар први пут. јесте да се информишу како изгледају праве маркације. Оне су као и свуда у Србији означене црвенобелим кругом, а постављене су на дрвеће, стубове или поједине објекте који се налазе уз стазу. Као и да увек при руци имају напуњен мобилни телефон и број спасилачке службе“, каже Горан Николић.
Планина Каблар налази се на 889 метара надморксе висине и прави је рај за планинаре због стаза које могу бити итекако захтевне, а на које се одлучују најсмелији. Једна од најтежих свакако је стаза која води преко цркве Савине воде која се налази у пећини на стрмој стени. Уколико се одлучите да баш туда пешачите удружите се са искусним планинарима и адекватно се обујте.
ГЗС / РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.