skup o životu i delu prvog srpskog kralja „posle Kosova“. Knez i kralj Milan Obrenović – reformator, vojnik i diplomata – srpska država postala nezavisna (1878), a ubrzo potom uzdignuta i na rang kraljevine. Pomoć srpskom narodu pod osmanskom vlašću.
Krajem avgusta održaće se u Novoj Varoši naučni skup posvećen prvom srpskom kralju „posle Kosova”, Milanu Obrenoviću (1854–1901), vladaru za vreme koga je srpska država postala nezavisna (1878), a ubrzo potom uzdignuta i na rang kraljevine. Skup orgnizuje Filozofski fakulteta Univerziteta u Beogradu, uz podršku Istraživačko - izdavačkog centra „Stari Vlah”.
Povod za održavanje naučnog skupa je 170 godina od rođenja kralja Milana. Naučnici različitih oblasti interesovanja daće doprinos jasnijem razumevanju, kako uloge kneza i kralja Milana u razvoju srpske države 19. veka i njene pozicije u međunarodnim odnosima tog vremena, tako i unutrašnjem razvoju srpskog društva u periodu Milanovog vladanja (1868–1889).
Organizatori naučnog skupa najavljuju u prvom broju časopisa „Stari Vlah” (promocija 22. marta) da će niz saopštenja osvetliti šta je srpska vlast tog vremena preduzimala u cilju ostvarenja osnovnih ciljeva nacionalne politike – oslobođenja srpskog naroda van granice Kneževine/Kraljevine Srbije. Takođe, biće ukazano i na ulogu kneza i kralja Milana kao reformatora, posebno u pogledu reformi srpske vojske i njenog uzdizanja na viši nivo. Pored toga, na skupu će biti reči i o merama koje je srpska država preduzimala u cilju pružanja pomoći srpskom narodu pod osmanskom vlašću, uključujući i teritoriju današnje novovaroške opštine, a ta pomoć se posebno ogledala u dostavljanju neophodnog školskog materijala i davanja pomoći crkvama.
Spomenik majoru Iliću i javorskim junacima iz 1876. godine, Foto: D. Gagričić
Nakon više od 20 godina u Novoj Varoši se održava naučni skup, na predlog našeg zemljaka dr Žarka Ilića, sa katedre Filozofskog fakulteta za Istoriju srpskog naroda u novom veku.
„Naučni skup, pored svog značaja za jasnije i tačnije razumevanje značaja dinastije Obrenović u istoriji srpskog naroda tokom druge polovine 19. veka, ima za cilj i da podstakne razvoj naučnog života, kao i održavanje naučnih skupova u manjim mestima, uglavnom skrajnutih i nevidljivih na mapi naučnog života”, ističe dr Žarko Ilić, član Organizacionog odbora.
O Javorskom ratu
„Deo vladavine kneza Milana obeležen je i Prvim i Drugim srpsko-turskim ratom (1876–1878), a tokom tih ratova operacije su se vodile i na prostoru Starog Vlaha i one će, takođe, biti u fokusu radova pojedinih učesnika skupa koji će doneti nove poglede na dešavanja u tim turbulentnim vremenima”, naglašava dr Žarko Ilić.
Zlatarinfo, D. Gagričić / GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.