од Епархије жичке и Завода за заштиту споменика и свих институција које су за то задужене, рекао је за Глас западне Србије старешина храма Марко Мирковић.
“Радови трају нешто дуже јер у моменту када се правио пројекат обнове храма нису могли да се предвиде сви радови који ће бити неопходни и сви услови у којима ће се радити. Сада се приводи крају први део обнове храма, најгрубљи радови су завршени, црква је омалтерисана, напуклине у зидовима су испуњене адекватним материјалом, зидови су обложени предвиђеном гвозденом арматуром тако да је црква сада у стабилном стању. Тренутно се затеже купола челичним стегама које ће бити заварене и на тај начин имамо сигурност што се тиче статичког значаја”, казао је Мирковић.
Старешина храма Марко Мирковић, фото: Глас западне Србије
Старешина храма је истакао да су радови на обнови чачанске цркве почели прошле године по Никољдану, 21. децембра, а очекивања су да ће се до 16. новембра ући богослужбено у храм.
“Током целе 2018. године мораћемо систематски да обавимо послове плана организације и прикупљања средстава за осликавање храма и опште уређење ентеријера, па је реално очекивати да ће се 2019. године наставити са осликавањем јер и то тражи своје време”, истакао је Мирковић.
Оно што следи је да се по благослову Епископа изабере сликар или група сликара који ће бити достојни овога посла.
Када је реч о финансијским средствима која су била неопходна за ову прву фаз реконструкције старешина храма каже да је највише средстава издвојила Влада Републике Србије у износу од 10 милиона динара.
“Одговорно тврдим да није било те донације тешко да би прикупили толики новац. Када су започели радови, око четири до пет милиона се скупило у међувремену. Процена је да ће ови радови у првој фази коштати око 13 милиона динара”, рекао је он.
Мирковић је нагласио да су обнову храма помогли бројни донатори, као што су фудбалери, браћа Лазар и Ђорђе Марковић који су са својом породицом приложили милион динара, град Чачак је ове године издвојио 500 хиљада динара и верујући народ непрестано својим прилозима, свако према својим могућностима помаже. А значајна финансијска средства су издвојили и привредници града Чачка.
Старешина храма се захвалио градоначелнику Милуну Тодоровићу који како каже, здушно и у сваком моменту нуди помоћ и прати радове како би храм заблистао у светлу које заслужује.
“Ова тачка на мапи западне Србије је најбитнија када говоримо о значају светиње јер је ово задужбина Страцимира Немањића, брата Стефана Немање, стрица Св. Саве која датира из 12. века. Са друге стране у културно – историјском смислу такође је врло значајна а обновом храма и ова генерација Срба ипак негде из дубине душе говори да се није одрекла своје хришћанске вере и да препознаје потребу обнове цркве јер морамо да се присетимо да су прве болнице, прве школе биле у црквама, конкретно у време Немањића у манастиру Студеници”, нагласио је Мирковић.
Он је подсетио да су у прошлости у тренутку кад су цркве заблистале и душе људске засијале.
“Онда смо имали више осећаја једни за друге и онда из тог позитивног хришћанског духа и радости смо покренули и телесно и духовно образовање и лечење, јер ако нема духовног здравља нема ни телесног. Ја верујем да ће радови бити у славу божију и на спасење душа свих нас који живимо ипак кратко на овој земљи”, поручио је старешина чачанске цркве Марко Мирковић.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.