Dnevnik  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Deo Zlatara dobija status Specijalnog rezervata prirode

11/01/2025
image-gallery-item
Ilustracija, foto: GZS
u vesti ispod slike krvave ruke

Slušaj vest

Nova Varoš / Prijepolje – Pred kraj prošle godine Ministarstvo zaštite životne sredine pokrenulo je postupak zaštite Specijalnog rezervata prirode Zlatar kao prirodnog područja prve kategorije.

 

Ministarstvo zaštite životne sredine izradilo je Nacrt uredbe o proglašenju i praktično pokrenulo postupak proglašenja dela ove planine specijalnim rezervatom prirode i to na delu koji pripada opštinama Prijepolje i Nova Varoš.

 

„Ukupna površina zaštićenog područja iznosi 7.864 hektara i prostiraće se na teritoriji dve opštine. Na teritoriji Nove Varoši to du delovi katastarskih opština Brdo, Draževići, Drmanovići, Miševići i Radijevići, a na teritoriji Prijepolja, katastarske opštine Aljinovići, Biskupići, Kosatica, Međani, Milošev Do, Muškovina i Pravoševa. Više od polovine teritorije rezervata se nalazi u državnom i javnom vlasništvu, ukupno 52,74 posto, dok je preostalih 47,26 posto u privatnom”, saopšteno je iz resornog ministarstva.

 

Na Zlataru je zabeleženo prisustvo oko 871 biljne vrste, od kojih 177 ima nacionalni i međunarodni značaj. Zaštićeno je 125 biljnih vrsta od kojih 28 uživa strogu zaštitu, a ima i 29 endemičnih vrsta. Zabeleženo je i 128 vrsta ptica što je oko 34,6 odsto od ukupnog broja vrsta ptica registrovanih u Srbiji. Posebnu lepotu i prepoznatljivost zaštićenom području daje tradicionalni način života u starovlaškom tipu naselja, kao i manastir Svetog Kozme i Dajmana na Vodenoj poljani, koji je vešto sakriven od pogleda visokom šumom četinara.

 

„Dva lokaliteta Velika Merica i Velika Stena u selu Kosatica biće u najstrožem režimu zaštite. Pod drugim stepenom zaštite je 2.337,63 hektara planine, odnosno lokaliteti Ivlje - Orlovača - Česte, Velika krševa, Krnja jela - Runjeva glava, Četanica i Bojanov kraj. Ovaj stepen zaštite, između ostalog, donosi zabranu izgradnje vikendica, kao i objekata za turistički smeštaj, za rudarstvo, izgradnju brana, i postavljanje osmatračnica i vidikovaca. Treći režim zaštite obuhvata čak 70 odsto terirotije rezervata. Tu je zabranjena neplanska izgradnja vikendica, stambenih i turističkih objekata”, dodaju u resornom ministarstvu.

 

RINA / GZS

nova varos prijepolje zlatar status specijalni rezervat pririoda

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar
Dodaj linkclose

Dodaj sliku

image-gallery
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

Komentari (1)

Gordana Mitrović11/01/2025
Ako postoji raj na zemlji, onda je to planina ZLATAR!!! Daće Bog, da i mi u selu DRMANOVIĆI, dobijemo priključak za struju!!!
desna gif velika novinari

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.