Руски фитопатолози у ариљским малињацима 


Vučić na CNN o krizi na Kosovu: Srbija želi stabilnost u regionu, ne treba nam eskalacija, treba nam mir              I prvi junski dan oblačan sa lokalnim pljuskovima              Tri dana trajala potraga za beguncem - ilegalno prešao granicu a drogu sakrio u napušten objekat kod Bistrice              Prosečne plate u zapadnoj Srbiji oko republičkog proseka: Najviša u Lučanima, najniža u Ivanjici              Od danas javni poziv za subvencije za autohtone rase              Kablarci mole ekologe da im ne ruše budućnost: Uvek smo znali šta je za nas dobro, ne treba nam vaša „briga”, već država koja će da ispravi vekovnu nepravdu prema našem kraju              Muzički festival PRiČA od 15. do 18. juna             

 




Руски фитопатолози у ариљским малињацима
10.05.2019 | 0 коментар(а)



Ариље - Удружење Виламет и Савез српска малина због спорости појединих институција које би требало да се баве стањем малина,
Владе Станковић, малинар из Ариља, фото: ГЗС

позвали су руске фитопатологе да изађу на терен и узоркују биљке како би утврдили да ли има болести у малињацима и да ли се малињаци заиста суше.

„Прошлогодишња цена малине дестимулисала је произвођаче који нису адекватно применили агротехничке мере које су стручњаци саветовали, а многи у малињаке нису ни ушли, па су запуштени. Честе прошлогодишње кише нанеле су додатне проблеме у малињацима који су у катастрофалном стању”, рекао је Владе Станковић из удружења Виламет.
Он додаје да није доведено у питање неповерење у стручност домаћих фитопатолога и оних који би требало да се баве стањем малина у Србији, већ спорост која не иде на руку малинарима, јер очекују да уколико има проблем да он треба одмах на лицу места да се решава.

Ариљски малињак

„Руски фитопатолози изашли су на терен и за 15 дана очекујемо извештај. Стање у малињацима је алармантнои сматрам да смо већ закаснили, има присуство дидимеле, пуцања стабала услед мање и недовољне заштите као и недовољног одводњавања и наводњавања, трулежи корена, али праву и тачну ситуацију имаћемо за око две недеље”, каже Станковић.

Према његовим речима ако цена ове године буде ниса, српске малине неће бити у Ариљу.

„Малинари треба да обнављају малињаке сертификованим садним материјалом, чије трошкове и са субвенцијама не могу да покрију ако је аконтна цена малине 120 динара”, додаје Станковић.

ГЗС








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


rusi malina arilje fitopatolozi

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 142.563.866 посета
Тренутно на сајту: 280 посетилац(a)