Оно што је био приоритет локалне самоуправе и што је уведено као пракса од 2015. године, јесте куповина противградних ракета и плаћање противградних стрелаца.
„Од када ми то радимо немамо више толико штета од елементарних непогода, односно града, изузев у овим нашим месним заједницима које се граниче са општинама Пожега, Лучани и Чајетина, јер не може се са нашег терена бранити ти ободи. Ове године био је велики проблем у Вирови. Свих 11 противградних станица ради пуним капацитетом и ми смо презадовољни. Из буџета пољопривреде издвајамо 4,5 милиона за набавку ракета и 1,5 за плаћање стрелаца. Стварно се трудимо да сачувемо летину. Овде се највише гаји малина, јабука, шљива и боровница”, рекао је председник Скупштине Општине Ариље Драгиша Терзић.
Општина Ариље издваја и три милиона динара за субвенцију у пољопривреди од чега су два милиона намењене као помоћ пољопривредним домаћинсствима за набавку опреме.
„Оно што не финансира република ми као локална самоуправа гледамо да надоместимо до износа од 50.000 динара по газдинству. То се користи за све оне машине које нису скупе, за све веће се користе субвенције које даје држава. Преко Иновационог центра који се налази у оквиру општине даје се два милиона за анализу земљишта како би повећали своје приносе”, казао је Терзић.
На годишњем нивоу из буџета општине се издбаја и 500.000 динара намењених пољопривредним удружењима.
„Око 13 милиона динара се издваја укупно за пољопривреду. Буџет нам је око 500 милиона и једноставно када се издвоји за све сталне трошкове ово је један максимум који ми можемо да издвојим”, истиче Терзић.
Обзиром да је ариљско село Вирова, ове године, задесила велика непогода где је град уништио како засаде тако и објекте. Локална самоупрва је реаговала како би помогла локалном становништву.
„Писали смо Влади РС и Министарству пољопривреде. Покренули смо све наше инспекцијске службе које су изашле на терен и прво проверили објекте како би им изашли у сусрет пре свега у набавци покривке и црепа. Штете у пољопривреди су огромне и општина нема те паре да у томе учествује. Разговарано је и са суседним општинама да се покрену станице које не раде у тим граничним месним заједницима, и надам се да ћемо у 2020. години имати бољу ситуацију”, рекао је Терзић.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.