Како звуче влашке виолине? Изабрани такмичари за предстојећи Сабор виолиниста у Прањанима 


Todorović za osam godina asfaltirao 500 km lokalnih puteva, evo šta je još planirao              Danas je Velika subota, drugi dan hrišćanske žalosti posle Velikog petka              U Srbiji danas oblačno, ponegde kiša i pljuskovi, a popodne prestanak padavina.              Gradonačelnik Čačka Milun Todorović posetio Mz Ključ              Za lokalne izbore u Čačku pod rednim brojem 2 izborna lista advokata Ivana Ćalovića              Na Zlatiboru se traži krevet više              Predsednik Aleksandar Vučić i premijer Miloš Vučević položili su cveće i zapalili sveće na spomenik ubijenima u Malom Orašju I Duboni              Rekonstrukcija gradskog trga u Čačku polako ulazi u završnu fazu              Pokret ,,Mi snaga naroda,, prof.dr.Branimir Nestorović prikuplja potpise podrške u Čačku             

 
Како звуче влашке виолине? Изабрани такмичари за предстојећи Сабор виолиниста у Прањанима
Trenutno na sajtu: 450       |       Podeli:
17.06.2019 | 0 коментар(а)



Неготин – Виолинисти са истока Србије окупили су се симболичлно испред родне куће Стевана Стојановића Мокрањца



и покзали своје умеће у свирању како би се квалификовали за предстојећи Сабор виолиниста у Прањанима код Чачка.

Пред селектором су се представили искључиво влашким нумерама, јер како каже Никола Првуловић, нигде виолина не звучи као у овом крају.

“Не може свако да свира влашку музику. То мора да се осети у срцу”, каже Никола.

Да виолина има своју будућност показује и све више младих који се одлучују управо за овај инструмент. Тијана има 12 година и већ зна да ће вилину свирати читав живот.

“Заљубљена сам у овај инструмент. Није ми тешко да вежбам неколико сати дневно како бих што више научила”, рекла је ова млада виолинисткиња.

Свирање виолине у влашком крају део је дугогодишње традиције.

“Овде се вилине свирају преко 20 година и биле су водећи инструмент. Пре 50 година примат је мало изгубљен, али ми се трудимо да се стара влашка традиција очува на најбољи могући начин”, рекао је др Синиша Челојевић, председник удружења за очување влашког идентитета Гергина.

Међутим, сада ће се влашке вилионе моћи чути и цела Србија и то на Сабору виолиниста који ће бити одржан 16, 17. и 18. августа подно планине Сувобор у селу Прањани.

“Трудимо се да окупимо вилонисте уз целе земље. Влашке, мађарске, шумадисјке.. виолина је неправедно запостављен инструмент и ми ћемо покушати да га вратимо навелику сцену”, рекао је селектор виолинста Сабора, музичар Мићо Кујунџић.

Глас западне Србије

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


violine pranjani vilonisti

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.187.107 посета
Тренутно на сајту: 451 посетилац(a)